Moskva pripravuje referendum o pripojení juhoukrajinského mesta Mariupol k Rusku. Uviedol to v sobotu poradca mariupolského starostu Petro Andriuščenko, informuje denník The Guardian.

Po týždňoch ostreľovania a bombardovania je podľa neho v Mariupole len málo obývateľných budov. Je aj veľmi málo potravín a pitnej vody. Niektorí ľudia, ktorí zostali v meste, spolupracujú s ruskými okupačnými silami výmenou za potraviny.

Andriuščenko pre noviny The Observer uviedol, že zdroje nachádzajúce sa priamo v Mariupole vyjadrili presvedčenie, že referendum o pripojení zničeného mesta k Rusku sa už - napriek alarmujúcej situácii tamojšieho obyvateľstva - pripravuje.

Konanie plebiscitu by podľa neho mohlo byť ohlásené už v priebehu nedele, zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by sa v meste zriaďovali hlasovacie miestnosti.

„Máme informácie, že ruské úrady pripravujú referendum a mohli by ho vyhlásiť už zajtra, ale nevieme, či sa to naozaj stane. Badať však mnoho prejavov integrácie Mariupolu do ruského systému, čo sa týka vzdelávania a bankovníctva," povedal Andriuščenko.

Poradca mariupolského starostu to vyhlásil deň po tom, ako bolo takéto „referendum" ohlásené i v gruzínskom separatistickom regióne Južné Osetsko; malo by sa uskutočniť 17. júla.

Rusko sa pokúša dobyť Mariupol od začiatku invázie, ktorá trvá už 80. deň. Väčšinu mesta už dobyli ruskí okupanti, ale zvyšky ukrajinských obrancov - jednotiek špeciálneho určenia Azov, národnej gardy a ďalších zložiek ukrajinských ozbrojených síl - stále odolávajú v podzemí oceliarní Azovstaľ, a to napriek nedostatku munície, jedla, vody a liekov.

Títo vojaci, ktorých môže byť až 2000, sa stále odmietajú vzdať ruskej presile, pretože tvrdia, že by ich Rusi v zajatí mučili alebo zabili. Žiadajú však evakuáciu svojich ranených druhov, ktorých je v komplexe približne 600. V súvislosti s tým Ukrajina Rusku navrhla výmenu ranených obrancov Azovstaľu za ruských vojnových zajatcov, k dohode však zatiaľ nedošlo.

Ďalšie dôležité správy

WA 38 Mariupol - Muž, ktorý sa skrýval v oceliarňach Azovstaľ, kráča okolo ruských vojakov a príslušníkom domobrany Doneckej ľudovej republiky (DĽR) v obliehanom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol počas 72. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v piatok 6. mája 2022. Dovedna 50 civilistov sa v piatok podarilo evakuovať z obliehaných oceliarní Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol. Uviedla to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková na sociálnej sieti Telegram, informuje agentúra AFP. FO
Neprehliadnite

Asi 3000 civilistov z Mariupola zadržiavajú vo väzniciach