Najnebezpečnejšia pravicová rivalka francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vystúpila pred svojimi priaznivcami. Sľubovala „nové Francúzsko“, ktoré by zvrátilo posun Európy smerom k federalizmu a pomohlo vyhnúť sa „novému brexitu“. Valérie Pécresseová usporiadala svoje prvé masové zhromaždenie v Paríži, aby odštartovala svoju prezidentskú kampaň. Jej podpora začala v poslednej dobe klesať.

54-ročná V. Pécresseová  je prvá žena, ktorá sa uchádza o prezidentský post za francúzsku konzervatívnu Republikánsku stranu. Vyhlásila, že bude rovnako bojovná ako jej politické kolegyne Margaret Thatcherová a Angela Merkelová, píše web telegraph.co.uk.

Nemci a Briti ako víťazi

Zatiaľ čo E. Macron praktizuje skôr „diplomaciu postoja“ a „aroganciu“ než „vplyv“, „veľkými víťazmi v tejto hre boli vždy Nemci a Briti,“ povedala. „Angela Merkelová a Margaret Thatcherová vždy chránili svojich ľudí. Bránili svoje záujmy,“ povedala.

Počas hodinového prejavu vyzvala na „suverénne Francúzsko, ktoré sa nepodriadi nikomu“, pričom sa zaviazala „odmietnuť federálnu Európu, ktorá by oslabila našu identitu a vyvolala nový brexit“. Naznačila, že ​​E. Macron mieri týmto smerom.

Ak budeme musieť stavať múry, ako to robia niektoré štáty, podporila by som ich,
Valérie Pécresseová

Na V. Pécresseovú útočí aj Eric Zemmour, jej krajne pravicový rival, ktorý ju obvinil, že je klonom E. Macrona. „Nedovoľte, aby hnev zvíťazil,“ povedala vo svojom prejave s tým, že ponúka „poriadok“ a „národnú jednotu“, zatiaľ čo krajná pravica skončí v neporiadku a nejednote.

Ohlásila nulové víza

 Pri ďalšom útoku voči E. Zemmoura trvala na tom, že nie je potrebný „fatalizmus o veľkom nahradení“ francúzskeho pôvodného bieleho obyvateľstva prevažne moslimskými cudzincami. „Ak budeme musieť stavať múry, ako to robia niektoré štáty, podporila by som ich,“ povedala. „Chcem, aby sme spoločne bojovali proti prisťahovalectvu, ktoré vedie do oblastí mimo Francúzska. Ak krajina odmietne prijať späť svojich nelegálnych prisťahovalcov, so mnou budú nulové víza.“

V prejave o otázkach vzdelávania a životného prostredia sa V. Pécresseová zaviazala „chrániť, prestavať a objavovať“ Francúzsko. Jej prvým krokom vo funkcii prezidentky by bolo zavedenie 35-hodinového pracovného týždňa vo Francúzsku, aby zamestnanci mohli pracovať a zarábať viac.

„Máte právo vedieť, kto som,“ povedala davu a vyrozprávala svoj rodinný príbeh. „Aj keď zlyháš, znamená to, že si to skúsila... Som táto neodbytná Francúzka. Nič ma nezastaví,“ povedala.

Ďalšie dôležité správy

biden macron
Neprehliadnite

Macron a Biden sa zhodli, že je potrebné overiť tvrdenia Ruska o stiahnutí vojsk