Kábul padol, zamestnanci ambasád utekajú a osud experimentu s názvom Afganská islamská republika je spečatený. Ulice štvormiliónovej metropoly ovládla čierna šaháda na bielom pozadí. Islamský emirát Afganistan je späť a krajiny Severoatlantickej aliancie sa môžu len bezmocne prizerať.

Spojené štáty (a celý sprievod z NATO) utrpeli historickú prehru a s nimi zlyhal aj koncept morálneho imperializmu. Ukázalo sa, že niektoré národy sú hrdé a nedovolia, aby vonkajšie mocnosti pošliapávali ich suverenitu a právo na sebaurčenie.

Miestnych očividne nepresvedčili ani početné investície do ciest, škôl a nemocníc. Liberálny poriadok na washingtonský spôsob asi nebol tým, čo obyvatelia tejto nešťastnej krajiny očakávali.

Príslušníci afganských bezpečnostných síl hliadkujú v Kábule v roku 2019
Neprehliadnite

Misia USA v Afganistane zlyhala, len do armády tam naliali 83 miliárd a nedokázali vôbec nič

Spojené štáty sa nepoučili zo svojich vlastných dejín. Bývalá kolónia sa priklonila k tým istým metódam, proti ktorým vytrvalo bojovala a tento boj bol základným pilierom jej identity.

Štedro vyzbrojené jednotky kábulskej vlády sa v mnohých prípadoch vzdali bez jediného výstrelu. To hovorí o odhodlaní a úrovni spokojnosti s predošlými vládami viac ako hocijaká reakcia západných politikov.

Anketa
Myslíte si, že americká intervencia v Afganistane pomohla miestnym obyvateľom?
  • 22%
  • 78%

Architekti deštrukcie

Medzinárodná verejnosť, podobne ako veľká časť Afgancov je naďalej v šoku. Islam zvíťazil a jeho verní sluhovia oslobodili svoju vlasť. Čoskoro budeme svedkami toho, ako si berú späť to, čo im pred takmer dvadsiatimi rokmi bolo zobraté.

Krajinou početných etník a ešte početnejších sporov znovu potečú hektolitre krvi. Taká je cena náboženského radikalizmu.

KK41 Kábul - Bojovníci islamistického hnutia Taliban hliadkujú pred Medzinárodným letiskom Hámida Karzaja 16. augusta 2021 v Kábule.  Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní z krajiny utiekol. Letecké spoločnosti United Airlines, British Airways a Virgin Atlantic v tejto súvislosti presmerovali svoje lety tak,
Neprehliadnite

Taliban sa zaviazal rešpektovať práva žien. V medziach noriem islamského práva, upresnil

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa