Život tvorí zaujímavé scenáre. Začiatok týždňa sa preto niesol v duchu bizarnosti. Na jednej strane sme boli svedkami politického prebudenia prezidentského paláca. Zuzana Čaputová prelomila bobríka mlčanlivosti. V snahe pripraviť sa na odprezentovanie správy o stave republiky sa stretla s viacerými politickými aktérmi.

Najväčšiu stopu, bezpochyby, zanechal rozhovor s Robertom Ficom. Znovu sa ukázalo, že ich vnímanie sveta nie je kompatibilné a opozícia sa bude naďalej usilovať o konfrontačný kurz. Ak by sme na uvedenom stretnutí hľadali niečo pozitívne, bol by to zrejme len fakt, že sa vôbec odohralo.

Rozprávať sa s predstaviteľmi odlišného tábora je v aktuálnej spoločenskej konštelácii viac než vítané. Prinajmenšom ide o prejavenie úcty voličom.

Kráľovná instagramu vs. nevýrazný prejav

Snahy najvyššej ústavnej činiteľky však zatienila iná udalosť. Zadržali Zuzanu Strausz Plačkovú. V pozadí je organizovaná trestná činnosť, kilogramy pervitínu a veľké peniaze. Za normálnych okolností by táto správa príliš nezaujala. Vo večernom televíznom spravodajstve by jej venovali dvojminútový blok v duchu ďalšieho protidrogového úspechu vyšetrovateľov NAKA.

Šoubiznis sa ale riadi vlastnými pravidlami a prominentka z prostredia bratislavskej smotánky je v mnohých kruhoch ikonou štýlu a gýčovej životosprávy. Viac ako trištvrte milióna sledovateľov nezíska len tak hocikto. Nakoľko elitársky a povýšenecky by sme túto okolnosť mohli komentovať, Zuzana Plačková má väčší dosah na bežného človeka ako väčšina verejných činiteľov.

Niet divu, že istého času si u nej promoval profil aj Richard Sulík.

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Úloha prezidentky v čase krízy. Štátnická povaha alebo obsahová prázdnota?

Kým parlamentné lavice sa pomaly plnili v očakávaní na prezidentský prejav, krajinu elektrizovala údajná podpultová činnosť kráľovnej instagramovej scény. Úprimne, niet sa čomu čudovať. Správa Z. Čaputovej nemohla s týmto vývojom nijako konkurovať. Už aj bez záberov influencerky v putách by sa na jej slová veľmi rýchlo zabudlo.

Prednes bol pokojný, obsah korektný a narážky nezvyčajne jemné. V závislosti od toho, ako uvažujeme o úlohe prezidentského úradu na Slovensku, závery mohli byť rôzne. U niektorých sa črtalo sklamanie spojené s dištancovaným postojom k situácii v bezpečnostných zložkách.

Členovia neoficiálneho prezidentského fanklubu si dokonca v tejto súvislosti dovolili adresovať jemne kritické poznámky na adresu Grassalkovičovho paláca.

Dve Zuzany, jedna slovenská duša

Vyrušiť mohla aj pachuť obsahovej prázdnoty, z ktorej sa už dlhšiu dobu pokúša vytvoriť cnosť. Pri hodnotení Čaputovej slov tak skôr či neskôr narazíme na ťažkú dilemu. Naďalej ide o najvyššiu ústavnú činiteľku, ktorá by vzhľadom na svoj priamy demokratický mandát mala obhajovať záujmy všetkých občanov. S tým sa väčšinou spája konsenzuálne a umiernené správanie.

Interpretácie prezidentskej úlohy sa však líšia a nálady verejnosti sú premenlivé. Otázkou dobrých mravov a rešpektu k občanovi je vtedy príprava adekvátnej reakcie, ktorá bude so sebou niesť silné posolstvo.

Pri tej príležitosti zas narazíme na tenkú hranicu medzi zaužívanými prázdnymi frázami a obvineniami z politického aktivizmu.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii 23. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Pellegrini, Fico, Kollár, Matovič a Čaputová. Rozdeľuje ich veľa, spája dešpekt k ústave

Slovákom imponuje prázdnota

Prezidentka doteraz razila cestu zdržanlivosti, obsahovej prázdnoty a všeobecne populárnych odkazov. Vytvorila si tým imidž političky, ktorá je nad vecou, lebo z politickej situácie je autenticky zhrozená. Nikto sa pritom nezamyslel nad myšlienkou, že dôvodom jej častého mlčania nemusí byť zdržanlivosť, ale fakt, že nemá k politickému dianiu čo povedať.

Príbehy dvoch Zuzán sa tak konečne pretínajú. Voči kráľovnej instagramu z Kysúc sa čoskoro vznesie obvinenie. Jej bulvároidný príbeh, malomeštiacke maniere a plytvanie bohatstvom naďalej imponujú desaťtisícom bežných Slovákov.

Ďalšie desaťtisíce zas vidia vzor v prezidentke, ktorej kariéra je totožná s opakovaním zaužívaných klišé a občasným nevýrazným prejavom.

Jediný rozdiel spočíva v tom, že druhá skupina sa vo všeobecnosti považuje za tú lepšiu a vzdelanejšiu.