Naposledy sme si povedali niečo o nečakanej roztržke medzi dvomi blízkymi spojencami v rámci OPEC – Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi. Obe krajiny majú za sebou priveľmi dlhú históriu spolupráce a spája ich aj spoločný záujem.

Obe krajiny potrebujú produkovať čo najviac ropy, pretože straty zo súčasnej situácie (nezvyšovanie produkcie) sa počítajú v desiatkach až stovkách miliónov dolárov mesačne. A tak sa nakoniec riešenie podarilo a treba uznať, že to Saudská Arábia zahrala dobre.

Spojené arabské emiráty môžu zvýšiť svoj baseline, ale nie o toľko ako chceli (3,65 mil. namiesto žiadaných 3,8 mil. barelov denne). A platnosť bude mať až od apríla 2022, takže krátkodobé plány kartelu to neohrozí.

Kurdistan si nerobí starosti o kvóty

Je veľmi pravdepodobné, že v apríli 2022 sa toho bude meniť viac, pretože už teraz sa ozval Irak, že žiada to isté ako Emiráty. Toho, kto sleduje dianie na trhu, to však nemohlo prekvapiť, pretože Irak sa už v septembri 2020 sťažoval na nespravodlivosť kvót a žiadal podobnú výnimku, ako majú Irán a Líbya (vojnou či sankciami zničení producenti s výrazne nižšou produkciou v porovnaní s dlhodobým priemerom).

Okrem toho Bagdad patril k hriešnikom, ktorí notoricky prekračovali svoje kvóty a produkovali viac. Rijád ich musel „zrovnať do laty“ a prinútil dvojku OPECu obmedziť svoju produkciu pod svoju kvótu, aby kompenzoval minulé prekračovania kvót. Bagdad poslúchol, ale zdôraznil, že k otázke svojej kvóty sa ešte vráti.

Argumentuje aj tým, že kvázi-autonómny región Kurdistan si nerobí starosti o kvóty a produkuje a exportuje, koľko chce a to bez konzultácii s vládou Iraku. Produkcia Kurdistanu sa započítava do irackej a nie je to málo, viac ako 500-tisíc barelov ropy denne.

Bagdad požiadal Kurdov, aby produkciu znížili o 120-tisíc, ale veľa sa toho neudialo. Bagdad bol z toho veľmi rozčarovaný a veľmi pozorne sledoval, ako dopadne Abú Dabí. Keď sa dohodol s Rijádom, Irak okamžite predniesol svoju žiadosť.

Všetky zmeny ešte musia odsúhlasiť aj ostatní členova kartelu na summite a musí to byť jednohlasný konsenzus. Ešte to môže byť zaujímavé, ale opätovné zlyhanie by asi nikomu neprospelo.

Produkcia na úrovni, kde mala byť už v januári

Zásadná otázka však znie, koľko ropy ešte môže ROPEC pridať na trh bez toho, aby vzhľadom na očakávaný rast dopytu udržal rovnováhu na trhu a relatívne vysoké ceny ropy.

Začnime tým, čo je už dohodnuté. Podľa dohody z apríla 2021, ktorá zvyšovala kvótu na máj, jún a júl, by sa v súčasnosti malo pokračovať so zvyšovaním produkcie.

V júli sa teda produkcia ROPEC dostane na úroveň, kde mala byť už od januára, ale pre oslabenie dopytu pre pandémiu a nárastu produkcie Iránu sa rast produkcie odkladal. Škrt teda klesá na 5,8 mil. barelov ropy denne. V júli má prísť na trh 900-tisíc barelov ropy denne navyše. Ide o rozpustenie zvyšku dobrovoľného škrtu Saudskej Arábie a dorovnanie kvóty pre zvyšných členov ROPEC.

Zaujímavosťou je, že májový a júnový rast kvóty nepriniesol produkciu v očakávanom objeme, ale spolu o 260-tisíc barelov ropy denne menej. ROPEC teda produkoval menej, ako mohol, ale dialo sa to v čase, kedy nečakane zoslabol dopyt po rope hlavne z Ázie.

Teoreticky by teda ROPEC mohol na trh dodať aj 1,16 mil. barelov ropy denne naviac a priemerné plnenie kvóty by bolo v poriadku, ale toto sa pravdepodobne neudeje. Každopádne, vzhľadom na očakávaný rast celosvetového dopytu po rope, ktorý by mal v júli dosiahnuť 560-tisíc barelov ropy denne, by trh nemal byť ďalej utesnený a cena by už nemala stúpať.

 

Ako sa menili odhady dopytu po rope na tento rok za posledný mesiac (zobrazené len najväčšie zmeny).
Zdroj: dáta EIA na základe spracovania CM Capital
Ako sa menili odhady dopytu po rope na tento rok za posledný mesiac (zobrazené len najväčšie zmeny).

Ďalšie zvyšovanie bude opatrné

Ďalej sa musíme spoliehať na predpoklady a odhady. Podľa EIA by mal nárast dopytu po rope počas druhého polroka 2021 dosiahnuť 3,45 milióna barelov (nárast dopytu v decembri oproti úrovni z júna). Na zásoby by to ale nemalo mať vplyv, pretože podľa EIA by produkcia mala rásť podobným tempom.

To tak väčšinou býva, že sa očakáva, že budúcnosť bude podobná, ako je dnešok. Nemusí to tak byť, ale dôležité je zistiť, z čoho EIA vychádza. Podľa agentúry produkciu navýšia USA a to o takmer 300-tisíc barelov a Británia o 200-tisíc barelov. Aby nedošlo k omylu a predpokladu, že Británia ide významným spôsobom zvyšovať produkciu. Ide len o návrat na úrovne zo začiatku roka, pokles bol spôsobený hlavne údržbou zariadení.

Zvyšnú časť produkcie, teda 2,9 mil. barelov ropy denne by mal dodať ROPEC. Ak si odpočítame dohodnutý nárast na júl, teda 0,9 mil. barelov, od augusta do decembra by mal ROPEC dodať 2 mil. barelov ropy denne. Diskutovaný nárast kvóty o 400-tisíc barelov počas piatich mesiacov dáva práve tento potrebný objem.

Jedna dôležitá vec. V tomto objeme je započítaný aj Irán, čo znamená, že ak zvýši produkciu Teherán, ROPEC by to mal kompenzovať. Čo je zrejme v pláne. Samotný OPEC očakáva o niečo vyšší dopyt a nižší rast produkcie mimo OPEC. Produkciu niektorých štátov však ťažko možno vypočítať, pretože OPEC nesleduje dáta tak podrobne ako EIA a sleduje ich na kvartálnej báze (nie na mesačnej).

Napriek tomu, ak si do rovnice OPEC dopočítame scenár, že v júli pôjde produkcia nahor podľa dohodnutej kvóty – teda 500-tisíc Saudská Arábia (rušenie dobrovoľného škrtu), 266-tisíc OPEC ako celok, 100-tisíc Rusko a 33-tisíc zvyšné štáty mimo OPEC a Ruska a následne 400-tisíc od augusta až do decembra (opäť podľa kľúča 266/100/33) – tak zistíme, že trh bude v miernom deficite približne 150-tisíc barelov denne.

To by znamenalo stratégiu ROPEC, že na trh dodá o trochu menej ropy, ako treba, aby udržala trh mierne tesný. S rizikom výhľadu pre dopyt z dôvodu nových karanténnych opatrení hlavne v Ázii a Pacifiku to dáva zmysel.

Ako vyzerá rok 2022?

Odhaduje sa rast dopytu o 3,7 milióna barelov ropy denne, pričom uspokojiť by ho mal rast produkcie OPEC (+2 mil.), USA (+1,3 mil.) a Ruska (+0,8 mil.). Ako to vidí kartel OPEC? Očakáva rast dopytu o 3,3 milióna barelov, USA by malo pridať 0,7 mil., Rusko 0,4 mil.

Ak zostane zachovaný pomerný kvótový systém ROPEC, tak OPEC by mal pridať 1,1 milióna barelov. ROPEC ako celok by mal teda pridať približne 1,6 milióna barelov ropy denne (OPEC 1,1, Rusko 0,4 a zvyšní približne 0,1).

Ak si k tomu pripočítame, čo sa očakáva od ostatných producentov mimo OPEC a USA a Ruska, dostaneme objem 0,8 milióna barelov (hlavne Brazília a Kanada). I tu nám tak vychádza deficit trhu v objeme približne 300-tisíc barelov ropy denne.

Ideálny stav

Aký je teda záver? ROPEC je (opäť) v delikátnej situácii. Trh je mierne tesný, zásoby klesajú a cena suroviny je vysoko. To je ideálny stav. Otázka znie, ako ho udržať. Posledný summit kartelu ukázal, aký veľký je tlak na rast produkcie. Očakávané zvyšovanie produkcie ROPEC by malo udržať trh v takom stave, ako je teraz.

Rizík je však viacero. Prvým je už tradične „súčasná situácia“, kedy bilanciu trhu čerí vyčíňanie vírusu, ktorého meno sa nevyslovuje. Riziká pre dopyt sú na strane poklesu, pretože mnohé krajiny sú slabo zaočkované a opäť musia oprašovať karanténne opatrenia.

Odhady dopytu na zvyšok roka 2021 sa za posledný mesiac veľmi nemenili, takže trh je optimistický. Držíme palce. Druhým rizikom je Irán, ktorého príchod sa pravdepodobne odkladá na druhú polovicu leta, ale to nič nemení na tom, že s ním treba počítať. Veci zašli príliš ďaleko a záujem o dohodu zo strany Iránu je taký veľký, že úplný rozpad rokovaní či veľký odklad riešenia je málo pravdepodobný.

Príchod iránskej ropy za inak nezmenených okolností bude znamenať, že OPEC bude musieť obmedziť produkciu a padne to pravdepodobne na Saudskú Arábiu (dobrovoľný škrt), pretože meniť kvóty pre celý kartel by bolo na dlhé lakte. Okrem toho, dlhodobo odpisované USA sa začínajú prebúdzať a po dlhom období stagnácie dokázali zvýšiť produkciu o 300-tisíc barelov na prelome júna a júla.

Do decembra mali pridať 300-tisíc barelov, ale v priemere mali byť počas druhého polroka na úrovni júnovej produkcie. Už teraz sú vyššie, ale rizikom je hurikánová sezóna (hlavne počas augusta a septembra), ktorá dokáže počas jedného mesiaca urobiť výpadok aj 300-tisíc barelov.

Nárast bázy produkcie počas predhurikánového obdobia však môže znamenať, že USA nebudú rizikom na strane produkcie ako minulý rok, keď ich produkcia nečakane klesla. Teraz môžu skôr pozitívne prekvapiť, posledné mesiace boli odhady produkcie revidované nahor. Nárast produkcie USA na nové tohtoročné maximá pravdepodobne bude mátať hlavne Rusko, ktorého tézou je „zvýšme produkciu teraz, lebo inak ju zvýši konkurencia“.

Skrátka a dobre, pokiaľ sa nerozpadne dohoda o zvýšení produkcie ROPEC od augusta, trh nemá veľa dôvodov na ďalší silný rast. Aj najväčší a až donedávna nenásytný importér ropy, Čína, sa drahej ropy prejedol a napríklad počas júna importoval o 20 percent menej ropy ako pred rokom.

Ako sa menili odhady produkcie ropy mimo OPEC na tento rok za posledný mesiac (zobrazené len najväčšie zmeny).
Zdroj: dáta EIA na základe spracovania CM Capital
Ako sa menili odhady produkcie ropy mimo OPEC na tento rok za posledný mesiac (zobrazené len najväčšie zmeny).

Koniec dohody ROPEC

Výhľad na rok 2022 je veľmi hmlistý, ale niektoré veci sa už dohadujú teraz. Napríklad, na stole bolo zvyšovanie kvóty o 400-tisíc barelov mesačne až do apríla a Emiráty majú mať zvýšený baseline o 500 tisíc barelov od apríla 2022.

Ak započítame len tento vývoj a od mája nezmenenú produkciu, dostaneme nárast priemernej produkcie o 1,8 milióna barelov ropy denne, čo je už teraz viac, ako samotný OPEC očakáva na celý rok. Za inak nezmenených okolností by to trh posunulo blízko k rovnováhe.

A to ešte nepočítame s tým, že zvýšený baseline chce aj Irak. Skrátka a dobre, ropy je dosť, ale bude to chcieť veľmi zručný manažment globálneho trhu, aby volatilita ostala nízka. Na druhej strane, nikto iný ako ROPEC to zabezpečiť nedokáže.

Júlový summit ROPEC nakoniec priniesol dohodu o zvýšení baseline pre päť producentov s platnosťou od mája 2022: Saudská Arábia a Rusko dostanú navýšene o 500-tisíc barelov, Spojené arabské emiráty o 330-tisíc barelov, Irak a Kuvajt o 150-tisíc barelov. Spolu ide o navýšenie o 1,6 milióna barelov ropy denne. Informácie pochádzajú z webových stránok cnbc.com, argusmedia.com, opec.org, reuters.com a spglobal.com.

Tomáš Mikulík
Tomáš Mikulík sa od doštudovania ekonomickej univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici výhradne venuje analytickej činnosti v obore financií a kapitálových trhov. V období rokov 2011 až 2016 pôsobil ako analytik u brokera, neskôr ako analytik fondu a následne ako dealer štátnej banky. Od roku 2013 významne prispieva k formovaniu ropnej stratégie, ktorá sa stala finálnou investičnou stratégiou fondu HarBull Oil Fund. Jeho úlohou je kontinuálne anatomizovanie ekonomických dát ako aj dát finančného a ropného trhu, ktoré sú pre fungovanie fondu kľúčové.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora