Predseda vlády v nedeľu večer oznámil, že si uvedomuje podiel zodpovednosti za súčasnú krízu v koalícii. Zároveň povedal, že je ochotný odstúpiť, ak koaličné strany splnia jeho podmienky.  

Tie sú jednoduché: všetci kritici opustia svoje posty. Richard Sulík a Mária Kolíková už nebudú ministrami a o jedno ministerstvo príde aj strana SaS.

Najväčší kritici opustia aj významnejšie posty v parlamente. Juraj Šeliga miesto podpredsedu parlamentu a Janka Bitó Cigániková post predsedu zdravotníckeho výboru.

Jednoducho, kritika sa netoleruje.  

Matovič sa stane ministrom a vo vláde ostáva. Tým, že je lídrom OĽaNO, bude mať na dianie vo vláde stále zásadný vplyv tak či onak. Nový premiér bude pravdepodobne iba bábkou v rukách Igora Matoviča.  

Marek Krajčí sa pravdepodobne stane šéfom zdravotníckeho výboru a na ministerstvo zdravotníctva si I. Matovič dosadí ďalšieho svojho človeka. Možno seba. Cieľom je, aby mohol dokončiť svoje povinné antigénové testovanie a očkovanie Sputnikom. Na boji s pandémiou sa nič nezmení.

Lídri SaS a Za ľudí okamžite po tlačovej konferencii premiéra pochopili, akú chybu opäť spravili.  Tým, že svoje požiadavky zredukovali iba na Matovičovo odstúpenie z postu premiéra, neuvedomili si, aký priestor na jeho ďalšie machinácie mu umožnili.

Igor Matovič splní požiadavky rebelov a odstúpi. Za cenu, že všetci jeho kritici položia svoju hlavu na klát. A pritom ostane v pozadí vládnuť rovnakým spôsobom ako doteraz. Len bude silnejší.

Tým, že bude menej pred kamerami a stratí osobnú zodpovednosť za vedenie krajiny, si môže dokonca ešte polepšiť v prieskumoch verejnej mienky. Ak sa pomaly stratí aj pandémia, na „zlého“ Matoviča sa časom možno aj zabudne.

Krajina však ostane riadená rovnako chaoticky a nepredvídateľne ako doteraz.

Pre koaličných lídrov bude ťažké povedať na Matovičove požiadavky nie. Stratia tak, či onak. A ešte viac ako Igor Matovič. Z reálnej politiky dostali ďalšiu lekciu.

Igor Matovič vyhral. Slovensko opäť prehralo. K väčšej stabilite sa nielenže nepriblížilo, ale sa od nej ďalej odvrátilo.