Na prácu kariérnych diplomatov je možné pozerať sa z dvoch diametrálne odlišných uhlov pohľadu. Pre jedných môžu pôsobiť ako najlojálnejší sluhovia štátu, ktorí strážia jeho interné záujmy a blaho verejnosti. Často pritom musia čeliť politickým špičkám, ktoré umenie diplomacie vnímajú ako predĺženú ruku vnútropolitického diskurzu. V podstate by sa dalo hovoriť o úradníkoch-ochrancoch nášho politického zriadenia.

Pre tých, ktorým etatizmus a postkomunistická štátna správa príliš nevonia, sú diplomati tým najhorším z prehnitého systému. Vrcholne oportunistickí, orientovaní na osobnú kariéru a prestížne posty. Najčastejšie ide o absolventov moskovských škôl, ktorí pod vplyvom Nežnej revolúcie nečakane konvertovali zo študentov marxizmu-leninizmu na najväčších hlásateľov liberálnej demokracie. Úprimnosť je to posledné, čo by ste od nich čakali.

Samozrejme, takáto jednoduchá škatuľka nie je postačujúca pre pochopenie sveta slovenskej diplomacie. Je však pomerne nápomocná. Hlavne keď sa z kariérneho diplomata stáva nediplomatický karierista.

Facebook – cintorín dôstojnosti

Sociálne siete vytvorili a pochovali viaceré hnutia a osobnosti. Deštrukčný potenciál politika s mobilom v ruke je obrovský.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa