Dramatické zábery z Kábulu a udalosti v Afganistane nenechajú nikoho bez pohnutia. Sú obzvlášť deprimujúce pre všetkých, ktorí sa za posledných dvadsať rokov angažovali za lepší život tamojších ľudí a za to nasadzovali svoje zdravie, dokonca aj svoje vlastné životy - sú deprimujúce pre desaťtisíce vojakov nemeckých ozbrojených síl, ktorí slúžili v Afganistane, pre príbuzných padlých. Som si istý, že občianky a občania celej krajiny v týchto hodinách myslia na Afganistan a afganský ľud.

Pomôcť ohrozeným

Obrazy zúfalstva na letisku v Kábule sú pre politický Západ zahanbujúce. O to viac musíme teraz stáť pri tých, ktorým sme zaviazaní za ich prácu a podporu nášho záväzku.

Nemecko musí urobiť všetko pre to, aby priviedlo do bezpečia našich krajanov a všetkých Afgancov, ktorí roky stáli po ich boku. Okrem toho musíme - spolu s našimi spojencami - hľadať spôsoby, ako pomôcť tým, ktorým v Afganistane teraz hrozí násilie alebo smrť, vrátane mnohých odvážnych žien.

Vernosť Aliancii

Rýchly kolaps afganskej vlády a jej ozbrojených síl, ako aj prevzatie vlády Talibanom úplne bez odporu, budú dlho vrhať tieň. Neúspech nášho dlhoročného úsilia o vybudovanie stabilnej a udržateľnej komunity v Afganistane vyvoláva zásadné otázky o minulosti a budúcnosti našej zahraničnej politiky a vojenskej angažovanosti. Trpké otázky, na ktoré nemusíme odpovedať rýchlo a hneď, ale úprimne a dôkladne.

A odpovede musíme hľadať spoločne v západnej aliancii. Bez tejto aliancie a solidarity v aliancii by sme pred dvadsiatimi rokmi nešli do Afganistanu. Nemeckej angažovanosti, podobne ako angažovaniu sa mnohých ďalších krajín NATO a západných krajín v Afganistane, je možné porozumieť len v aliancii, len v aliancii sa dá zhodnotit.

Sme spoluzodpovední

Faktom však zostáva, že v týchto dňoch zažívame ľudskú tragédiu, za ktorú sme spoluzodpovední, a politický zlom, ktorý nami otrasie a zmení svet. A naviac je príliš veľa tých, ktorí veria tomu, že presne vedeli, ako všetko muselo dopadnúť. Nie som jedným z nich.

No jedna vec je istá, toto sú hrozné dni pre všetkých, ktorí slúžili mierovejšiemu, demokratickejšiemu Afganistanu, ktorí preň pracovali a trpeli, či už z Nemecka, medzi našimi partnermi, ale predovšetkým v samotnej afganskej spoločnosti.

V súčasnosti je na zaistenie a vykonanie evakuácie nasadených niekoľko stoviek vojakov Bundeswehru. Naše myšlienky sú s tými, ktorých treba chrániť a s tými, ktorí im prídu na pomoc. Dúfame, že všetky tieto odvážne ženy a muži sa bezpečne vrátia do Nemecka.

Berlín 17. augusta 2021

Zdroj: bundespraesident.de

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier
Zdroj: TASR
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier