V stredu 30. júna sa bude konať dlho očakávaná schôdza veriteľov spoločnosti Arca Capital Slovakia, čo je dcéra vysoko zadlženej finančnej skupiny Arca Capital. Očakáva sa účasť tisícok veriteľov, keďže stretnutie bude v Národnom tenisovom centre v Bratislave.

Stretnutie majiteľov dlhopisov už bolo raz plánované a odložené pre druhú vlnu korona pandémie na jeseň minulého roka. Odvtedy sa nič podobné nekonalo. Zadlžená firma čakala, či jej súd schváli reštrukturalizáciu dlhov, čo sa jej podarilo až v apríli tohto roka. Veritelia ostali bez podrobnejších informácii o vývoji vo finančnej skupine, ktorá im dlhuje milióny eur. Za tri-štvrte roka sa nedozvedeli viac ani o sľubovanom zahraničnom investorovi ani o pláne finančníkov, ako sa chcú z dlhov vysekať. To sa teraz môže zmeniť.

Podľa informácii TRENDu z prostredia veriteľov Arcy budú vo veriteľskom výbore najmä veľkí zabezpečení veritelia. Medzi nimi sú banky ako Privatbanka či Asset management Slovenskej sporiteľne. Dlhopisy Arcy vlastnia aj poisťovne Kooperativa a Komunálna poisťovňa. Všetci títo hráči majú voči Arce pohľadávky v miliónových sumách. Tie sú zväčša zabezpečené majetkom finančnej skupiny v rôznych firmách či realitných projektoch.

Na snímke nápis v budove, v ktorej sídli spoločnosť Arca Capital, kde zasahuje polícia na Plynárenskej ulici v Bratislave 16. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Arca už má len dve cesty ako z dlhov von. Pre drobných investorov sú obidve zlé

Rozloženie síl

Veritelia na schôdzi zvolia trojčlenný alebo päťčlenný veriteľský výbor. Ten sa vytvorí na základe hlasovania prítomných veriteľov, pričom rozhoduje počet získaných hlasov zúčastnených veriteľov. To, ako bude vyzerať veriteľský výbor, zatiaľ nie je jasné. V prípade, ak sa nezvolí žiadny výbor nadpolovičnou väčšinou, budú tam tí s najvyšším počtom hlasom. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa