„Zlatý vek Ameriky začína práve teraz,“ vyhlásil Donald Trump pri svojom inauguračnom prejave 20. januára. Svet biznisu mu ochotne uveril. Očakávania nižších daní, menej byrokracie a rozbehnutých amerických spotrebiteľov vyhnali index Russell 3000, pokrývajúci väčšinu amerických verejných firiem, o päť percent vyššie. Hodnota akcií z indexu S&P 500 stúpla o 2,4 bilióna dolárov, čo bolo viac než celá indická burza a dve mexické dohromady.
O mesiac po začiatku druhého funkčného obdobia Trumpovej éry bola Amerika ešte dominantnejšia. Do 19. februára index Russell 3000 pridal ďalších 1,4 bilióna dolárov, čím dosiahol hodnotu rekordných 63 biliónov dolárov. Ministerstvo financií prevzal miliardár Scott Bessent, zabehnutý manažér hedžových fondov. Na čele obchodu je Howard Lutnick, ďalší finančník, a Elon Musk sľuboval, že federálnu byrokraciu rozbehne ako svoje montážne linky Tesly. Mohlo byť lepšie. Ukázalo sa, že nie je. V posledných šiestich týždňoch Trumpova ekonomika stratila lesk.
„Deň Oslobodenia pre Ameriku,“ napísal 2. apríla D. Trump na sociálnej sieti X po oznámení colných sadzieb pre jednotlivé krajiny. Akcie významných dovozných spoločností, ako sú Nike a Apple, zaznamenali výrazný pokles dvanásť resp. osem percent. Americký benchmarkový index S&P 500 skokovo klesol o štyri percentá, čím stratil na hodnote približne 1,2 bilióna dolárov.
Podobne to vyzerá aj na akciových trhoch v Európe, kde firmy vyrábajúce spotrebný tovar, ako napríklad Adidas a Puma , klesli o takmer desať percent. Index Stoxx 600 klesol o dve percentá. Ázijské akcie zaznamenali tiež veľké straty, pričom tokijský index Nikkei stratil takmer tri percentá. Komodity boli pod tlakom, pričom futures na ropu Brent klesli o viac ako šesť percent. Prudko padajú aj kryptomeny. Bitcoin klesá o päť percent a ethereum si odpisuje až 12 percent.

Investori sú v rozpakoch. Index ekonomickej neistoty sa dostal na úrovne zo začiatku covidovej pandémie. Namiesto daňových úľav prichádzajú drakonické clá na všetkých hlavných obchodných partnerov Ameriky. Muskova efektívnosť znamená radikálne škrtanie federálnej pracovnej sily – len vo februári a v marci prišlo o prácu približne 281-tisíc vládnych zamestnancov v 27 štátnych agentúrach a úradoch. Pre porovnanie, podľa portálu Layoffs len v technologickom priemysle bolo v minulom roku zrušených viac ako 150-tisíc pracovných miest v 549 spoločnostiach. V roku 2025 bolo v technologickom priemysle doteraz prepustených „len“ 22-tisíc zamestnancov.

Investori čakajú, kedy Buffett nakúpi. Vyše 300 miliárd mu dáva obrovský manévrovací priestor
Investičná banka Goldman Sachs zvýšila pravdepodobnosť recesie v USA z 20 na 35 percent. JPMorgan Chase hovorí o 40-percentnej šanci na globálny pokles. Akcie bankového sektora od februára stratili 18 percent svojej hodnoty. Dve tretiny spoločností indexu Russell 3000 sú dnes na tom horšie ako pred Trumpovým znovuzvolením. Zlatý vek? Možno pre špekulantov alebo predajcov zlata. Cena unce totiž vystrelila nad tritisíc dolárov, keď investori utekajú z akcií do bezpečia.
Malí prehrávajú najviac
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?