Ak doteraz investovaniu skutočne rozumel iba málokto, posledné mesiace sa počet takýchto ľudí ešte scvrkol. Ani mnohí finanční experti si nevedia vysvetliť správanie sa štátnych dlhopisov. Ak je pre nich investovanie rébusom, omnoho horšie sú na tom bežní ľudia, ktorí sa snažia svoje úspory zhodnotiť, a to bezpečným spôsobom.

Posledné mesiace ukázali, že bezpečné zhodnotenie peňazí je v súčasnosti oxymoron.

Inflačný paradox

Nedávne čísla inflácie zo Spojených štátov ukázali, že rast cien je najvyšší za posledných 13 rokov. Dokonca ceny tovarov a služieb očistené o volatilné potraviny a energie presahujú na ročnej báze štyri percentá. Prudký rast komodít tlačí hore takmer všetko ostatné, najmä trh nehnuteľností a ojazdených áut.  

Mnohí inflacionisti kričia, že peniaze strácajú hodnotu rekordným tempom. A môžu ešte viac, ak reálna inflácia, ako predpokladajú, prevyšuje oficiálnu infláciu. Rizikové investície, ako rastové akcie či kryptomeny, sú jediným riešením.

Naopak, štátne dlhopisy sú podľa nich najhoršia možná investícia. Dôvodom je, že garantujú stratu. Ak je výnos dlhopisu napríklad jedno percento a inflácia počas jeho životnosti presiahne štyri percentá, investor v konečnom dôsledku príde o tri percentá hodnoty vložených peňazí.

Riešenie je iba jedno – zbaviť sa štátnych dlhopisov. Keď sa dlhopisy budú vo veľkom predávať, ich výnos bude klesať, a to až na úroveň, kde budú ich nákupy dávať opäť zmysel. Napríklad päť percent, čo by investora vrátilo do zisku.  

Presne toto sa aj udialo počas prvého kvartálu tohto roka, keď výnos na 10-ročných amerických vládnych dlhopisoch vzrástol z úrovne 0,87 percenta až na 1,75 percenta. No s tým, ako prišla vyššia inflácia v apríli a máji sa rast ich rast paradoxne zastavil a dokonca otočil.

Ani päťpercentná inflácia nedokázala presvedčiť investorov, aby sa dlhopisov zbavovali ďalej. A tí sa len škrabali za hlavu. Prišlo leto a výnos na dlhopisoch ešte viac poklesol späť k úrovni 1,2 percenta. Trh ostal zmätený.

ceny domov
Neprehliadnite

Trh nehnuteľností bliká na červeno. Čo zastaví jeho rast?

Milovníci straty

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa