Vláda koncom januára 2021 schválila viaceré legislatívne zmeny, ktoré sa týkajú aj podávaní daňových priznaní za minulý rok. Mnohé podniky i zamestnanci mali vlani kvôli pandémii nižšie príjmy alebo vyššie výdavky ako v štandardnom období, ktoré by si radi uplatnili vo výdavkoch. Čím sa treba v takýchto prípadoch riadiť?

Zmeny pre fyzické osoby v praxi

Obdobie pandémie prinieslo pre fyzické osoby – podnikateľov niekoľko zmien, ktoré sa prejavia aj v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb. Podľa Mareka Polica, garanta ekonomických programov spoločnosti Kros, jednou z nich sú finančné plnenia poskytované firmám v rámci aktívnej politiky trhu práce.

„Tieto sú od januára 2021 oslobodené od dane, ani sa nezapočítavajú do zdaniteľných príjmov daňovníka. Toto oslobodenie si možno uplatniť už v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb typ B za rok 2020,“ objasňuje expert.

Zároveň však treba z daňových výdavkov vylúčiť také výdavky, ktoré boli hradené z prijatého oslobodeného plnenia. Podnikateľ teda musí sledovať, ktoré výdavky sú oslobodené od dane z príjmov a následne ich nezahrnie do daňových výdavkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa