Pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť v karanténe kvôli pandémii, sa čoskoro zavedie Covid príplatok. Má motivovať ľudí striktne dodržiavať karanténu a zaviesť e-karanténu hneď, ako bude k dispozícii jej funkčná aplikácia.

Tú pripravuje minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že hotová má byť do konca apríla. Zatiaľ sa stále čaká na konečné rozhodnutie z najvyšších miest. Zvýši sa aj pandemická práceneschopnosť (PN) a ošetrenie člena rodiny (OČR). Otázkou je, ako a od kedy to vláda nastaví a čo bude pre ňu inšpiráciou. Najnovšie takéto novinky zaviedli v susednom Česku.

Štát sľubuje vykrytie čistej mzdy

Situácia na Slovensku s pandémiou ochorenia Covid -19 je dlhší čas mimoriadne závažná. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak preto vyhlásil, že dodržiavanie opatrení by sa mohlo zlepšiť pomocou kontrol a benefitov. Covid príplatok chce zaviesť pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť chtiac-nechtiac v karanténe a striktne ju dodržiavať. TREND zisťoval viac. 

Diskusie o finančnom odškodnení sa aktuálne podľa Krajniakových slov realizujú, on však dúfa, že to bude na úrovni vykrytia čistej mzdy. „Tak, aby sa nestalo, že keď ostanú doma, tak im klesne príjem a budú mať problém,“ dodal pre médiá M. Krajniak. Podľa jeho slov sa finančná kompenzácia bude počítať ako percento podľa čistej mzdy zamestnanca.

Pri pandemickej PN nezabúdajte zaslať e-formulár žiadosti do Sociálnej poisťovne.
Neprehliadnite

Ošetrovné a nemocenské po novom. Nie každý, kto zostane doma, ich získa

Motiváciou pre nich má byť práve vyššia pandemická PN a pandemické ošetrovné člena rodiny (OČR). „K tejto téme budú ešte prebiehať rokovania. Verejnosť i médiá budeme včas informovať,“ uviedla pre TREND Michaela Slivková Kirňaková, hovorkyňa rezortu práce k otázkam TRENDU o tom, aká by mala byť jeho forma.

Nový či len vyšší príplatok?

Od 21. novembra 2020 majú podľa novely zákona o sociálnom poistení nárok na úrazový príplatok len tí zamestnanci, ktorí sa preukázateľne nakazia v práci chorobou Covid a sú uznaní za dočasne práceneschopných. Nárok naň majú od prvého dňa nástupu do karantény dočasnú pracovnú neschopnosť (PN), musí im to však potvrdiť zamestnávateľ s tým, že ochorenie vzniklo v zamestnaní. Tento nárok trvá až do skončenia dočasnej PN kvôli ochoreniu Covid.

Na snímke vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) prichádzajú na 55. rokovanie vlády SR. FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Zákonník práce berie mnohým ľuďom isté výhody. Firmy sa vyrovnávajú s novinkami

Denná výška úrazového príplatku predstavuje 25 percent hrubého denného príjmu. Napríklad zamestnanec, ktorý má mesačný príjem 1 000 eur, má dennú výšku úrazového príplatku približne 8,2192 eura. Spolu s nemocenským poskytovaným z tohto dôvodu dostáva približne 80 percent čistého príjmu. Zatiaľ nie je úplne jasné, aké nové zvýšenie príplatku má rezort na mysli, pomohlo by však, ak by sa napríklad inšpiroval u susedov.

U susedov až 14 eur denne

Všetci, ktorí musia zostať doma v karanténe alebo v izolácii kvôli Covid-19, sú na tom od marca lepšie, avšak zatiaľ len u našich českých susedov. Česká vláda ešte začiatkom marca uvažovala s dočasným zvýšením nemocenského zo 60 na 100 percent zárobku, pričom vyššiu dávku mali ľudia poberať v marci a apríli.

Na twitteri to oznámila česká ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová. Opatrenie malo platiť zatiaľ v marci a apríli tohto roka. Podľa nej bol tento model spravodlivejší a administratívne menej náročný, ale prirodzene aj drahší.

Opatrenie malo takto prispieť k obmedzeniu šírenia korona nákazy v Česku, brániť prepadu príjmu a motivovať ľudí, aby s príznakmi ostali doma, či aby po stretnutí s nakazenými nastúpili do karantény. Náhradu mzdy v prvých dvoch týždňoch choroby či karantény tam vyplácajú pracovníkom zamestnávatelia. Zvýšené výdavky si mali pôvodne odpočítať zo sociálnych odvodov. Aj tu však došlo k zmene.

Česká snemovňa nakoniec neschválila zvýšenie nemocenské na 100 percent z vymeriavacieho základu (mzdy či platu), ale príspevok k nemocenskému, ktorý je až 370 českých korún denne (zhruba 14 eur), konkrétne pre ľudí v nariadenej karanténe. Poberať tento príspevok môžu ľudia počas celej doby karantény. Karanténa sa v Česku od 1. marca 2021 predĺžila z 10 na 14 dní. Za celé obdobie povinnej karantény by tam príplatok mohol predstavovať 196 eur.

Zhruba 70 percent čistej mzdy

Nárok na príspevok v Česku nemajú tí, ktorí sa do karantény dostali do 5 dní po návrate zo zahraničnej dovolenky, s výnimkou pracovných alebo služobných ciest. U tých, ktorí sú na nemocenských dávkach z iných dôvodov, napríklad kvôli zlomenej nohe či  inému ochoreniu, pre nich zostáva zachovaná „obyčajná“ nemocenská vo výške 60 percent z vymeriavacieho základu.

Priznanie pandemickej PN na Slovensku prichádza do úvahy len v prípade, ak je zamestnancovi potvrdená dočasná pracovná neschopnosť z dôvodu nariadenej karantény alebo izolácie. To podľa Ondřeja Majera, partnera kancelárie Havel & Partners znamená, že je sám pozitívny alebo bol v kontakte s pozitívnou osobu.

„Vtedy zamestnanec už nežiada zamestnávateľa o náhradu príjmu, ale kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára. Ten na predpísanom tlačive potvrdí PN z dôvodu karantény alebo izolácie a zašle ho do Sociálnej poisťovne. Poisťovňa bude poistencovi od prvého dňa vyplácať pandemické ošetrovné vo výške 55 percent denného vymeriavacieho základu (cca 70 % čistej mzdy),“ objasňuje O. Majer.

Bude aj nový príspevok na dieťa?

Rodiny zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorí pre pandémiu nového koronavírusu prišli o prácu či zákazky, stratili pre nedostatočnú kompenzáciu za posledných 12 mesiacov v priemere 2 800 eur. Odhadli to analytici z inštitútu stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica.

V rodinách, kde takto boli postihnutí obaja rodičia, mohol výpadok príjmov podľa nich byť aj dvojnásobný. Navrhujú preto zaviesť jednorazový pandemický príspevok vo výške 300 eur na dieťa a mesačný príspevok 100 eur na dieťa. Podľa inštitútu sa za posledných 12 mesiacov zvýšil priemerný dlh slovenskej domácnosti na takmer 9-tisíc eur a ak bude tento stav pretrvávať do konca tohto roka, presiahne výšku 10-tisíc eur.

Na snímke vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) a vľavo minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prichádzajú na zasadnutie Ústredného krízového štábu 23. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Sme v dátovom pekle Covid semaforu. Štát núti samosprávy šafáriť, iným „tlačí“ peniaze

Analytici navrhujú aj ďalšie zmeny, napríklad upraviť podmienky pandemického OČR a pandemickej PN tak, aby bola zamestnancovi aj SZČO dorovnaná plná výška strateného príjmu v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 alebo 2020 – podľa toho, ktorá hodnota je vyššia. Takisto odporúčajú zaviesť formu kurzarbeitu pre SZČO tak, aby poskytoval porovnateľnú úroveň finančnej kompenzácie, akú majú zamestnanci vo firmách.