Cesta do práce či školy by mohla byť mnohonásobne lacnejšia, ak by sa domácnosti rozhodli častejšie šliapnuť do pedálov. Najnovšie zistenia Európskej cyklistickej federácie (ECF) totiž potvrdzujú, že bicykel nad autom z hľadiska nákladov vyhráva na plnej čiare.

Extra tisíce za údržbu

Federácia informovala , že odhadované ročné náklady presahujú pri najnižších triedach áut viac ako sedemtisíc eur ročne, pričom pri drahších modeloch zaplatí majiteľ za ich prevádzku viac ako 12-tisíc eur za rok.

Nemecká štúdia do nich zarátala položky ako amortizáciu, fixné náklady, údržbu a prípadné opravy. Ročné náklady na prevádzku bicykla pritom ECF odhadla len na 480 eur, a to vrátane poistenia, príslušenstva či opráv.

V praxi to znamená, že majitelia bicyklov zaplatia v porovnaní s majiteľmi áut nižšej triedy 14-krát menej. Rozdiel pritom rastie spolu s cenou auta. Vlastniť dve kolesá je až 27-krát lacnejšie v porovnaní so štyrmi kolesami, a to najmä ak sú pripútané k autu ako napríklad Mercedes SUV. Rozdiely môžu byť ešte väčšie, a to najmä v prípade, ak si majiteľ vyberie lacnejší bicykel alebo si dokáže jeho údržbu zabezpečiť sám. 

Slovenské pomery

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa