Približne stotisíc Talianov žiada, aby priemysel nesúhlasil s postupným ukončením výroby spaľovacích motorov. Obávajú sa straty pracovných miest. Desiatky tisíc obyvateľov Talianska v priebehu pár dní podpísali petíciu proti odklonu od klasických benzínových či naftových motorov.

Výrazným kritikom európskych nariadení je taliansky minister dopravy Matteo Salvini. Jeho rétoriku najnovšie podporil aj taliansky vicepremiér a šéf diplomacie Antonio Tajani. Varoval pred fundamentalistickými riešeniami klimatických otázok. Podľa neho budú mať kroky Európskej únie v tejto otázke ničivý dosah na automobilový priemysel a zanikne približne 70-tisíc pracovných miest v krajine.

Zatvorené oči pred priemyslom

Európa by podľa A.Tajaniho nemala zatvárať oči pred reálnou hrozbou deindustrializácie. Šmahom ruky tak môže európsky kontinent prísť o celé desaťročia budovaný priemysel. Taliansky minister zahraničných vecí preto žiada, aby sa v EÚ zaviedli ochranné opatrenia, ktoré nepovedú k zničeniu autopriemyslu.

Pre Taliansko, ktoré momentálne zamestnáva v autopriemysle viac ako 270-tisíc ľudí, sú historické zmeny v tejto oblasti citlivou otázkou. Na jednej strane zaznievajú reakcie, že sa netreba príliš obávať straty pracovných miest,pretože trh s elektromobilmi bude takisto potrebovať množstvo pracovníkov. Talianske združenie Anfia však v tejto súvislosti pripomína, že vlani v Taliansku klesol predaj vozidiel s elektrickým pohonom o 27 percent a jeho podiel na trhu s novými autami nedosiahol ani štyri percentá.

Spaľováky verzus elektromobilita

O dvanásť rokov bude platiť stopka pre nové spaľovacie motory. Vyplýva to z rozhodnutia Európskej komisie (EK), ktoré podporili jednotlivé členské krajiny. Tímlíder pre hospodárstvo strany SaS Ján Oravec na nedávnej konferencii o spaľovacích motoroch hovoril o „nezmyselne prijatých návrhoch na zrýchlenie elektromobility“. Strana síce zavedenie elektromobility podporuje, no zároveň žiada, aby o tom, aké autá s akým pohonom sa budú viac využívať, rozhodol samotný trh a spotrebitelia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa