Viaceré zdroje z elektrární TRENDu potvrdili, že množstvo firemných klientov vyčkáva s podpisom novej zmluvy. Riaditeľ jedného z alternatívnych dodávateľov elektrickej energie vraví: „Ceny neakceptujú odberatelia, čo dáva zlé prognózy pre vývoj ekonomiky.“ Skutočne, viaceré priemyselné podniky utlmujú výrobu z dôvodu vysokých cien elektrickej energie.

Na snímke predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris počas tlačovej konferencie po rokovaní Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a Ministerstva hospodárstva SR na tému Ako znížiť cenu elektriny spotrebiteľom zmenou podpory obnoviteľných zdrojov, 19. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

ÚRSO: Zatiaľ je v sektore dodávateľov energií pokoj, reagujeme na nervozitu teplární

Niektoré píly zvažujú koniec, iné si elektrinu zabezpečili

Slovenské píly mali na jar problém so svojou hlavnou vstupnou surovinou. Ceny dreva sa správali podobne ako iné komodity. Zatiaľ čo na jeseň 2020 bolo dreva dosť a cena bola nízka, na jar 2021 bolo všetko inak. Cena dreva stúpla o desiatky percent a očakával sa ďalší rast.

Píly sa obávali nie len o svoje marže, ale či sa vôbec dostanú k drevu. Prešlo len niekoľko mesiacov a ceny dreva už nie sú najväčším problémom spracovateľov. Niektorí vyhlásili, že pri súčasných cenách elektriky môžu rovno zatvoriť.

Nie všetci však nariekajú. Finančný riaditeľ významného hráča v sektore spracovania dreva pre TREND potvrdil, že sa zmobilizovali a dodávky na rok 2022 majú zabezpečené. Museli sa však rýchlo rozhodnúť, pretože situácia bola hektická: „Tempo rastu ceny elektriky na trhu bolo doslova drastické, zo dňa na deň to bolo aj viac ako 20 eur za megawathodinu“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa