Slovenský ekonomický paradox. Mzdové náklady firiem prudko rastú. Platy ľudí sú napriek tomu najnižšie v regióne Vyšehradskej štvorky. Na prvý pohľad protichodné tvrdenie je výsledkom katastrofálneho daňovo-odvodového mixu. Na jednej strane vysoké odvody príliš znižujú čisté príjmy zamestnancov. Na druhej samotné podniky majú obrovské mzdové náklady a strácajú konkurencieschopnosť.

Hodinovú cenu práce porovnáva Európsky štatistický úrad (Eurostat). Podľa jeho údajov je na tom slovenské hospodárstvo viac ako dobre. Priemerná hodinová cena práce vzrástla od roku 2008 do roku 2020 o 6,40 eura na 13,40 eura. Pre porovnanie, od vypuknutia finančnej krízy rýchlejšie rástli mzdové náklady len v siedmich krajinách Európskej únie. Najviac v Dánsku o 11,20 eura, Rakúsku o 10,30 eura a Luxembursku o 9,80 eura. V prvom štáte je priemerná hodinová mzda 45,80 eura, druhom 36,70 eura a treťom 42,10 eura. Spomínané sumy zobrazujú priemerné hodinové mzdové náklady firiem a sú v nich započítane dane aj odvody.

Zlý daňovo-odvodový mix

Razantný rast ceny práce katapultoval Slovensko za dvanásť rokov z 22. pozície na 19. miesto. Domáce firmy v priemere za hodinu v práci zaplatili v roku 2008 sedem eur a v roku 2020 13,40 eura. V tomto ukazovateli je slovenská ekonomika pred poľskou aj maďarskou. V prvej krajine bola v roku 2020 hodinová cena práce jedenásť eur a v druhej 9,90 eura. Lepšie je na tom len Česká republika, kde firmy pred dvoma rokmi v priemere minuli až 14,10 eura.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa