Plynu čoskoro v Európe nebude dostatok. Navyše, bude pre domácnosti i pre firmy veľmi drahý. S takýmto varovaním čoraz častejšie prichádzajú tie najväčšie ekonomiky Európskej únie (EÚ), na čele s Nemeckom, Rakúskom či Francúzskom. Slovensko sa o dodávky plynu vraj nebojí, podľa čelných predstaviteľov vlády, aj keď Rusko dodávky úplne vypne, nič zásadné sa nestane.

Politikom možno závidieť ich optimizmus, pretože sa stačí pozrieť na iné vyspelé ekonomiky a tie majú už v súčasnosti  hlavu v smútku. „Dvanásť krajín EÚ už zasiahlo zníženie dodávok plynu z Ruska,“ uviedol 23. júna podpredseda Európskej komisie (EK) a komisár pre ekológiu Frans Timmermans.

Už 10 z 27 členských štátov EÚ vydalo takzvané včasné varovanie. To je prvý stupeň z troch v rámci núdzového plánu pre prípad nedostatku plynu. Krajiny EÚ majú povinnosť mať pripravené takéto plány pre prípad ohrozenia energetickej bezpečnosti. V rámci troch stupňov ohrozenia majú rozpracované postupy, ako budú riešiť výpadok dodávok. Každá je na tento výpadok pripravená inak.

Jediní nedotknutí – Slováci?

Keď veľké ekonomiky krajín EÚ poukazujú na možné problémy, netreba sa nechať uchlácholiť, že Slováci jediní zostanú bez akýchkoľvek dopadov. Stačí sa pozrieť na rôzne sektory ekonomiky, ktoré dlhodobo hlásia problémy s vysokými cenami energií, ich možným nedostatkom či nemožnosťou dlhodobo fungovať v nejakom obmedzenom režime.

Keď TREND pred pár dňami avizoval, že rezort hospodárstva by mal aktualizovať núdzové a krízové plány, dozvedeli sme sa, že postačujú tie, ktoré boli pripravené v roku 2019. O pár dní neskôr pritvrdila Európska komisia (EK) s tým, že únia sa musí pripraviť na vážne narušenie dodávok plynu z Ruska a členské krajiny by mali aktualizovať svoje núdzové plány.

Aktuálne opatrenia zvýhodňujú už len majiteľov vozidiel, ktoré sú registrované v Maďarsku. Aj tým štát nastavil limity 50 litrov na osobu denne.
Neprehliadnite

Pár litrov paliva na osobu. Malí neprežijú, Európe hrozí domino efekt, Brusel potápa Orbána

Po rokovaní únijných ministrov energetiky to povedala eurokomisárka Kadri Simsonová, podľa ktorej EK v júli predloží plán, ako má európsky blok spoločne pravdepodobnému obmedzeniu čeliť. „Teraz je čas zvýšiť obrátky,“ povedala s odkazom na očakávané vážne prerušenie dodávok.

Minister hospodárstva Richard Sulík má najnovšie do 12. júna predložiť vláde plán zabezpečenia dodávok zemného plynu na Slovensko pre roky 2023 a 2024, pre prípad prerušenia dodávok z Ruska, rozhodla 28. júna vláda Eduarda Hegera.

Únijné krajiny už predtým schválili povinné plnenie plynových zásobníkov, ktoré by do novembra mali byť plné zo štyroch pätín. Je tu však aj ďalší problém – ak ruský Gazprom nielenže dodávky bude naďalej obmedzovať, ale ho úplne vypne.

ilustračná snímka
Neprehliadnite

Výsluhoví penzisti môžu prísť o štedré peniaze. Sedem rád, na čo si dať pozor, aby neprerábali

Plynovod Nord Stream 1 čaká od 11. do 21. júla plánovaná ročná údržba. V tom čase tok plynu zvyčajne ustáva, avšak niektorí únijní činitelia sú presvedčení, že túto údržbu Rusko využije pre trvalé odstavenie EÚ od dodávok plynu.

Moskva podľa nich tento krok chystá ako odvetu za sankcie Únie vrátane čiastočného embarga na ruskú ropu v štýle: keďže odmietate ruské energie a uvaľujete na ne sankcie, vyhovieme vám.

Spoločné plány koordinované v únii

Krajiny EÚ majú teda povinnosť mať pripravené takéto plány pre prípad ohrozenia energetickej bezpečnosti. V rámci troch stupňov ohrozenia majú rozpracované postupy, ako budú riešiť výpadok dodávok. Rusko už prestalo dodávať plyn do niekoľkých únijných štátov vrátane Poľska, Bulharska či Dánska, do iných krajín únie objem dodávok výrazne obmedzuje.

Brusel okrem tvorby plánu spoločného tlmenia dopadov náhleho nedostatku plynu, dohaduje aj kontrakty na dodávky skvapalneného plynu so Spojenými štátmi či Nórskom, ktoré však ruský plyn nahradí len sčasti.

Nemecká vláda, ktorá je hnacím motorom EÚ, už 23. júna vyhlásila kvôli problémom s dodávkami stav výstrahy, teda druhý varovný stupeň. Ako uviedol nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, priame dopady a obmedzenia na domácnosti nové opatrenia zatiaľ mať nebude, s úpravou cien sa zatiaľ nepočíta.

Spresnil tiež, že ak sa Nemecko snaží o naplnenie zásobníkov, nie je to len pre jeho dodávky. Ide o to, aby sa umožnila vzájomná podpora susedných krajín, ak by sa situácia v najbližších mesiacoch zhoršila.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa