Keďže čísla infikovaných novým koronavírusom v posledných dňoch začali výraznejšie rásť, už asi nie je pochýb, že tretia vlna pandémie je predo dvermi. Podnikatelia v cestovnom ruchu pritom netrpezlivo čakajú, ako sa spolu s prichádzajúcou jeseňou budú meniť opatrenia.

Navyše aj letná sezóna ubehla veľmi rýchlo, pričom jej štart nebol pre prevádzkovateľov zariadení v cestovnom ruchu ani zďaleka optimálny. „Začiatok bol chaotický kvôli zmenám podmienok vstupu pre zahraničných hostí, čo sa v konečnom dôsledku podpísalo pod výpadok zahraničnej klientely, najmä zo susedného Poľska a Českej republiky,“ uvádza manažér komunikácie a PR Marián Galajda Tatry mountain resorts (TMR).

Aj keď sa podľa neho situácia v lete postupne stabilizovala, ubytovacie zariadenia, ktoré otvorili, napĺňala najmä slovenská klientela. Pobyty v hotelovej sieti TMR pomohol zatraktívniť Gopass ako benefit v podobe lanoviek alebo vstupov do vodných parkov v cene pobytov. V celkovom porovnaní bola podľa M. Galajdu uplynulá letná sezóna porovnateľná s tou vlaňajšou ؎ prvou covidovou sezónou.

Plošný lockdown sa nedá vylúčiť úplne

Pred plošným zatváraním prevádzok počas tretej vlny pandémie by mal ubytovacie zariadenia či reštaurácie chrániť covid automat, avšak podľa generálneho manažéra Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Mareka Harbuľáka sa plošné zatváranie nedá vylúčiť, ak bude situácia zlá.

„To, aká bude, záleží aj od metodiky a parametrov, ktoré sa v súčasnosti používajú na vyhodnotenie situácie v regiónoch. Záležať to bude od schopnosti regionálnych úradov individuálne posudzovať konkrétne ohniská a využívať kompetencie znižovania, či zvyšovania jednotlivých stupňov v danom regióne,“ vysvetľuje M. Harbuľák.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) odpovedá na otázky novinárov pred 22. rokovaním vlády SR v Bratislave v stredu 14. júla 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Covid automat má mať 5 farieb a opatrenia zavádzať podľa situácie v okresoch

M. Galajda zároveň dopĺňa, že ak chcú prevádzkovatelia udržať prevádzku pri živote a hostia chcú naďalej vyrážať za zážitkami, jediná cesta, ako sa to spoločne dá zvládnuť, je prijať svoju mieru zodpovednosti a urobiť všetko preto, aby boli zážitky bezpečné. Bez ohľadu na protokoly a konkrétne opatrenia.

„Verím, že plošnému lockdownu predídeme. Ak nie, bola by to katastrofa nielen pre regióny, ktoré sú založené na cestovnom ruchu, ale aj pre iné regióny. Tu by sa ukázalo, či ide len o bezvýznamné tri percentá podielu tohto odvetvia na HDP, alebo o širšiu naviazanosť iných oblastí na cestovný ruch.“
generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa