V predchádzajúcich dvoch mesiacoch v sadoch využili domácich, ktorí sa na začiatku pandémie vrátili zo sezónnych prác zo zahraničia a ľudí, ktorí napríklad pre zatvorené továrne nemali v tom čase kde pracovať. Záujem sa dočasne zvýšil aj z radov nezamestnaných.

Potom ako časť najmä západnej Európy uvoľnila karanténne opatrenia kvôli vlastnému nedostatku sezónnych pracovníkov a ľudí na farmy začali napríklad Nemci zvážať aj letecky, sa u nás situácia skomplikovala.

V poľnohospodárstve pracovalo vlani  na Slovensku približne 44-tisíc ľudí, ich počet stále klesá.
Neprehliadnite

Farmári majú problém aj s ľuďmi. Koronavírus ho ešte prehĺbil

„Mnohí sezónni pracovníci odišli a tých, ktorí sa aj chceli na Slovensko vrátiť, na hraniciach otočili (inak by museli ísť do karantény, pozn. red.). Preto nám mnohí povedali, že sa už túto sezónu ani nevrátia, lebo v Nemecku, Španielsku, alebo Taliansku majú priaznivejšie podmienky,“ hovorí prezident Ovocinárskej únie Marián Varga.

Podľa neho tak u nás môžeme prísť o 40 až 50 percent úrody ovocia. „Jahody dozrievajú, tie zachráni už len samozber. Čerešne sú v začiatkoch, čučoriedky tiež začnú pomaly dozrievať. Ak sa to nepozberá včas, budeme sa dívať na to ako bude ovocie hniť a padať pod stromy,“ obáva sa M. Varga.

Ľudia oberajú jahody počas prvého dňa samozberu jahôd pri obci Vlčkovce v utorok 26. mája 2020.
Zdroj: Lukáš Grinaj TASR
Ľudia oberajú jahody počas prvého dňa samozberu jahôd pri obci Vlčkovce v utorok 26. mája 2020.

Nedostatok pracovníkov vinou karantény

Farmári tento rok nemôžu pre koronakrízu počítať ani s pomocou sezónnych pracovníkov napríklad z Ukrajiny, ktorí vedia pomôcť s asi 30 až 40 percentami zberu. Poľnohospodári pre nich žiadali od kompetentných udelenie výnimky z karantény. Podobne ako to má práve Maďarsko, ktoré sezónnych pracovníkov s potvrdením od farmy púšťa cez hranice bez karantény, alebo Nemecko, v ktorom sezónni brigádnici dva týždne po príchode pracujú a bývajú oddelení od ostatných.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa