Farmári na východe Slovenska už tretí deň blokovali horský priechod Dargov. Ich požiadavky sú jasné – odvolanie rezortného ministra Samuela Vlčana (OĽaNO). Rokovať chcú iba s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO). Sťažujú sa na slabú podporu malých farmárov, o ktorej sa síce veľa hovorí, no podľa nich to v skutočnosti tak nie je.

„My nemôžeme ďalej čakať, začínajú nám jarné práce, máme obrovské vstupy na založenie úrody, trápi nás cena pohonných hmôt. Keď budeme ďalej otáľať, je možné, že chlieb bude stáť štyri až päť eur koncom roka,“ reaguje pre TREND zástupca Iniciatívy poľnohospodárov Jaroslav Szabó.

Údajne sporná výzva – za čo kúpiť traktor

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) zverejnila 31. januára 2022 na svojej webovej stránke Výzvu č. 52/PRV/2020 podopatrenie 4.1., ktorá dáva poľnohospodárom možnosť získať finančné prostriedky, a to v celkovej výške 110 miliónov eur. Žiadosti sa môžu podávať od 1. marca do 31. mája 2022.

„Čerpanie finančných prostriedkov z výzvy bude možné na investície do výstavby, rekonštrukcie či modernizácie objektov, taktiež na obstaranie technologického vybavenia vrátane strojov a náradia. Investície taktiež môžu smerovať do zlepšenia odbytu a zníženia záťaže na životné prostredie,“ uvádza PPA.

Avizovaná výzva 4.1, ktorá je určená pre malých farmárov, najmä na obnovu vozového parku, v skutočnosti nie je dostupná pre malých farmárov, tvrdí J. Szabó.

„Dali na to také podmienky, že ich vedia splniť iba zbohatlíci. Podmienili to imaním. Keď ja si chcem kúpiť traktor, tak cena sa pohybuje okolo 100-tisíc eur, oni mi vedia poskytnúť 50 percent z imania. A ďalšie peniaze mám kde zobrať?“ pýta sa.

„Činy, ktoré ukazuje náš minister pôdohospodárstva, sú činmi korupčnými. Uspokojiť nás chcel tým, že výzva 4.1 bude vyhradená pre malých farmárov. Keď sme ju prešli s projektovými kanceláriami, tak tá 4.1 je zase len oblb na malých poľnohospodárov a začínajúci sa k nej vôbec nedostane,“ hovorí pre TREND zástupca a organizátor protestov Iniciatívy poľnohospodárov Ján Cenkner. Poľnohospodári podľa neho potrebujú obnovu vozového parku ako soľ. Na horskom priechode blízko Košíc protestovali aj so svojimi starými traktormi, z nich niektoré sú ešte zo šesťdesiatych rokov.

PPA však upozorňuje, že výzva 4.1 je ešte pred korekciami riadiaceho orgánu – agrorezortu. „Vo štvrtok bol posledný deň, kedy nám pripomienky mala poslať SPPK, ďalej sa stretávame na prvom diskusnom Klube s mladými farmármi, denne zbierame podnety od možných žiadateľov. Všetky pripomienky a podnety poskytneme tvorcom výzvy, teda MPRV SR, ktorí s nimi budú ešte pracovať a korigovať konečnú podobu,“ vysvetľuje riaditeľka úseku plnenia strategických funkcií PPA Adriana Hosťovecká.

Podľa agrorezortu sú v rámci vyhlásenej výzvy aj samostatné oblasti špeciálnej rastlinnej výroby a živočíšnej výroby s vlastnou alokáciou, kde je maximálna výška oprávnených výdavkov 400-tisíc eur. Záujemcovia sa môžu zapojiť môžu aj do oblastí pre malé projekty do 80-tisíc eur. „V týchto oblastiach nie je výška oprávnených výdavkov podmienená výškou aktív podniku a ani sa neuplatňujú ukazovatele finančnej situácie podniku,“ reaguje komunikačný odbor Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Podľa rezortu, ak ide o investíciu do obstarania traktora s parametrami, prispievajúcimi k odolnému, udržateľnému a digitálnemu oživeniu hospodárstva, financovanú zo zdrojov EURI, základná miera podpory sa zvyšuje maximálne do 55 percent. Na zvyšnú časť oprávnených výdavkov sa základná miera podpory zvyšuje o 35 percent maximálne do celkovej intenzity pomoci 75 percent.

K protestu sa pridávajú aj bývali zamestnanci rezortu

Nie je to však len o slabej podpore. Farmári žiadajú odvolať ministra najmä pre množstvo káuz, ktoré sa v poslednom období nahromadili. TREND o nich písal tu.

K protestu farmárov sa pridali aj lesníci. Napríklad Michal Tomčík, bývalý generálny riaditeľ sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Lesov SR. Na pozícií skončil vlani v októbri po dohode so zamestnávateľom. „Chceme podporiť naším vyjadrením štrajk poľnohospodárov. S ohľadom na pretrvávajúce devastačné pôsobenie súčasného vedenia podniku Lesy SR a prísnu absenciu akejkoľvek reakcie ministra Samuela Vlčana a premiéra Eduarda Hegera. Žiadame bezodkladné odvolanie ministra Samuela Vlčana,“ vysvetľuje M. Tomčík.

Dôvodov je podľa neho viacero – minister zrušil protikorupčnú jednotku na ministerstve pôdohospodárstva, znefunkčnil dozornú radu Lesov SR odvolaním jej členov v kriticky dôležitom období pred najdôležitejšou transformáciou za posledných 20 rokov, doteraz neodvolal Tibora Kőszeghyho z postu šéfa štátneho podniku Lesy SR, napriek tomu, že to odznelo v médiách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa