Slovenskí a českí miliardári zvládajú zatiaľ pandémiu koronavírusu relatívne dobre. Majetok desiatich najbohatších sa oproti minulému roku zmenšil len o približne 111 miliónov eur na astronomických 28,6 miliardy eur. Najbohatším Slovákom zostáva finančník Patrik Tkáč, ktorého majetok sa medziročne zmenšil o vyše 200 miliónov eur na hodnotu 2,98 miliardy eur. Vyplýva to z exkluzívneho rebríčka najmajetnejších Slovákov a Čechov, ktorý pravidelne zostavuje týždenník Trend a denník E15.

Exkluzívny rebríček najmajetnejších Slovákov a Čechov
Zdroj: TREND
Exkluzívny rebríček najmajetnejších Slovákov a Čechov

V prípade slovenských a českých boháčov, podobne ako inde na svete, však tiež už začína platiť, že sa roztvárajú nožnice medzi technológiami a ostatnými sektormi.

„Zatiaľ čo sa technologickým spoločnostiam darí, množstvo ďalších odvetví už viac či menej pociťuje ochladenie. Najvýraznejšie je to vidieť na finančných spoločnostiach, ako sú banky a nebankoví poskytovatelia úverov, ktoré upadli do nemilosti investorov a to sa odrazilo na ich nízkom ocenení na burzách,“ hodnotí najnovší rebríček analytik E15 Vladan Gallistl.

Neprehliadnite

Sto najbohatších kontroluje majetok za šesťdesiat miliárd

Suverénnou ednotkou medzi slovenskými a českými milardármi zostáva líder skupiny PPF Petr Kellner s majetkom 8,6 miliardy eur. Najbohatší Čech si však oproti minulému roku  výrazne pohoršil. Hodnota jeho majetku klesla o 2,1 milardy eur. Môže za to prepad hodnoty poskytovateľa spotrebiteľských úverov – skupiny Home Credit. Tú vlastní Kellner spoločne s miliardárom Jiřím Šmejcom. Home Credit má veľké ťažkosti na čínskom trhu, zhoduje sa mnoho popredných českých finančníkov, ktorých redakcia E15 pri zostavovaní rebríčka v minulých týždňoch oslovila.

Na druhé miesto se naopak, s majetkom v hodnote 3,8 miliardy eur, vyšvihol český premiér Andrej Babiš. Stoja za tým sú skvelé výsledky konglomerátu Agrofert, ktorý vložil do zvereneckého fondu.

Najbohatším Slovákom v rebríčku zostáva aj tento rok Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T Finance Group. Jeho majetok oproti vlaňajšku poklesol o vyše 200 miliónov eur na hodnotu 2,98 miliardy eur. V rebríčku sa prepadol o dve miesta a figuruje na štvrtej pozícii. Ukáže sa, či mu majetok rozšíria najnovšie investície. Investičná spoločnosť Vesa Equity Investment, ktorú vlastní Patrik Tkáč spolu s českým miliardárom Danielom Křetínskym nedávno nakúpila akcie britskej pošty Royal Mail, kde zvýšili svoj podiel z piatich na 13 percent a stali sa najväčšími akcionármi britskej pošty. Kúpili tiež podiel v britskom maloobchodnom reťazci Sainsbury’s a stali sa jeho štvrtými najväčšími akcionármi.

Patrik Tkáč
Neprehliadnite

Finančník Patrik Tkáč počas krízy nakupuje, predáva a zarába

 

Dobré časy, v súlade s globálnym trendom, naopak zažívajú vlastníci technologických firiem, Investori z celého sveta si ich spoločnosti doslova zamilovali a ženú ich hodnotu čoraz vyššie. Darí sa tak majiteľom antivírusového kolosu Avast Pavlovi Baudišovi a Eduardovi Kučerovi, ktorí ťažia z výborných výkonov akcií spoločnosti na londýnskej burze. Kučera se do prvej desiatky miliardárov dostal vôbec po prvýkrát.

Celkový počet korunových miliardárov na slovenskom a českom trhu se odhaduje na stovky. „Je ich približne 550 až 700,“ hovorí vedúci partner advokátskej kancelárie Havel & Partners Jaroslav Havel a dodáva: „Súčasná situácia vyvolaná pandémiou COVID-19 nárast ich počtu minimálne znížila, no skutočný dopad do dlhodobých valuácií majetkov miliardárov sa ukáže až na budúci rok.“

Podľa Vladana Gallistla zodpovedá majetok spomenutej desiatky boháčov približne majetku, ktorý podľa agentúry Bloomberg vlastní tridsiaty najbohatší človek planéty Giovanni Ferrero. Jeho Ferrero Group je druhým najväčším výrobcom sladkostí na svete a má v portfóliu napríklad obľúbenú Nutelu či čokoládové bonbóny Ferrero Rocher.