Vlaňajší rok rozhádzal akciové trhy v doteraz nevídaných rozmeroch. Obzvlášť to platilo o automobilových skupinách a startupoch, ktoré sa postavili do čela novej formy elektrickej mobility

Tomuto trendu akoby investori stále neveria a preto sa tieto spoločnosti vlani ocitli na jednej potápajúcej sa lodi s technologickými gigantmi. Vlani krvácal Volkswagen, Tesla či Ford.

Výpredaje skrz automotive akciovým portfóliom však na rozdiel od techno-firiem neboli jednotné a niektorí výrobcovia a automobilky si udržali, hoci bez výnosov, dobré pozície pred novým rokom 2023. Kto je víťaz a kto porazený zo sveta automotive.

E-mobilita neláka investorov

Víťazov minulého roka podľa výkonnosti ich akcií nie je takmer ani ako šafranu. Situácia, ktorú vyvolal vojnový konflikt na Ukrajine, energetická kríza v Európe a neistota na globálnych trhoch kvôli riziku recesie doľahla na výrobu vozidiel vo veľkom. Optimizmus vystriedala skepsa aj pri samotnom predaji áut.

Navyše, takmer všetky automobilky aj startupy, ktoré sa zameriavajú na elektromobilitu, vlani evidovali dvojciferný prepad na akciových trhoch. A to platí ako o veľkom Volkswagene, ktorý chce byť lídrom elektromobility či americkej automobilke Tesla, tak aj o inak schopných startupoch z Ázie, ako sú firmy Nio či BYD.

Problémom spomínaných firiem je, že hoci sú nositeľmi zásadnej zmeny a prechodu na elektromobilitu, trhy podobné nadšenie nezdieľajú. Ich pesimizmus utvrdzujú komplikácie mnohých výrobcov so samotnými elektrickými autami, slabší dopyt, než sa pôvodne predpokladalo, koniec štátnych podporných programov na nákup takýchto vozidiel, stúpajúce ceny energií a elektriny na nabíjanie či zvyšujúca sa cena elektromobilov kvôli čoraz drahším batériám a materiálom, z ktorých sú vyrábané.

Inými slovami, elektromobilita po roku 2022 ťahá za kratší koniec, akokoľvek pozitívne tento trend dopravy chcú ľudia vidieť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa