Najskôr niečo vymyslíme, ako rozlíšiť v praxi zaočkovaných a nezaočkovaných. Potom nájdeme niekoho, kto by mohol vykonávať úlohu „policajta“, keďže v štáte nezvládame kontrolovať všetkých.

Vo vláde Eduarda Hegera sa zrodil nápad – hodiť túto kontrolnú povinnosť na firmy, nech preverujú každého, kto k nim vstupuje alebo s nimi prichádza do kontaktu. Navyše, nie všetky podniky budú obmedzené rovnako. Závisieť to bude od farebnosti piatich fáz aktuálnej epidémie v  konkrétnom regióne, čo musia pozorne sledovať.

Bez rozmyslu, výpočtov a analýz

Analytici portálu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti dlhodobo upozorňujú, že vláda by hlavne nemala panikáriť. „Netreba dávať do inej ako zelenej farby okres napriek tomu, že surový výpočet z platného covid automatu im to určuje na základe pár infikovaných (z PCR a antigénových testov).

Testovanie
Neprehliadnite

Neočkujete sa, siahnete do peňaženky, tvrdí Slovensko aj iné štáty. „Pritlačíme“ cez testy

Ako uvádzajú, ak vraj „vrchnosti“ chuť riadiť sa rozumom vydrží, nebude obmedzovať život ľudí pri nízkych hodnotách zistených infikovaných. Počet infikovaných totiž nie je hlavným parametrom, ktorý by malo vedenie boja s pandémiou sledovať. Dôležitý je počet hospitalizácií, respektíve príjmy do nemocníc.

Vláda sa však v tejto téme vôbec nevyjadruje, apeluje len, že vždy ide o akési rozhodnutia odborníkov. Materiál a ani predkladacia správa, ktoré boli predložené na zasadnutie vlády a následne schválené, údajne neobsahujú detailnú metodiku výpočtov, na základe ktorých boli zmeny navrhnuté.

Na snímke uprostred predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), ktorý dostáva druhú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave 23. júla 2021. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Skončí sa hra na dobrovoľnosť očkovania? Štátnym rezortom už „cukor“ nevonia, žiadajú zmeny

„Nie je k dispozícii ani analýza scenárov, ktorá by ukázala, že schválené opatrenia sú tie najlepšie možné. V materiáli nie je tiež dodatočne podložené, či posuny v covid automate kvôli zaočkovanosti boli nastavené racionálne alebo nie,“ hovorí pre TREND Peter Helexa, výkonný riaditeľ Inštitútu stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica. Efektivitu nového systému preverí reálne až tretia vlna a jej priebeh u nás aj  v iných krajinách.

„Automat“ s novými pravidlami

Novoschválený covid automat má k dokonalosti ďaleko a opätovne rozčeril podnikateľské vody. Na jednej strane je síce dobré, že sa firmy vyhnú celoštátnemu lockdownu, vychádzajúc z nejasných pandemických dát, ktorým často nikto nerozumie. Na druhej strane, pribudnú im ďalšie povinnosti, výdavky a starosti, ktoré by mohli venovať svojmu biznisu.

Čo sa zavádza novým covid automatom od 16. augusta

· prihliadať sa bude na päť farieb rizikovosti okresov: od zelenej (monitoring), cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia), až po čiernu (3. stupeň ohrozenia).

·  namiesto celoplošného prístupu je preferovaný okresný, ktorý zohľadní mieru zaočkovanosti rizikových skupín v regióne

·  pri zmene farby sa má brať do úvahy okrem počtu nakazených napríklad aj zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov.

·  prevádzky sa rozhodnú, či budú púšťať iba zaočkovaných, alebo negatívne testovaných a ľudí, ktorí prekonali covid, alebo všetkých vrátane neočkovaných a netestovaných

Od pondelka 16. augusta totiž platia nové pravidlá, ktoré schválila vláda pred pár dňami na návrh ministra Vladimíra Lengvarského. Hlavnou zmenou je, že sa už nepočíta s celoslovenskými pravidlami. Teda obmedzenia by pri veľmi zlej pandemickej situácii nemali platiť pre celé Slovensko, len regionálne. Po novom sa bude brať do úvahy i miera zaočkovanosti seniorov.

Neprehliadnite

Tretia vlna zmetie nepripravených. Nezamestnanosť láme rekordy, sme najhorší medzi štátmi V4

Veľkou zmenou je aj to, že opatrenia budú rôzne pre očkovaných, pre testovaných, pre tých, ktorí prekonali covid, a pre ostatných. Konkrétne organizátori akcií a prevádzky si môžu vybrať, pre ktorú skupinu ľudí budú fungovať, a podľa toho pre nich budú platiť pravidlá.

Ak budú otvorené len pre očkovaných, pre akciu či podnik budú platiť najmiernejšie opatrenia. „Opatrenia, ktoré covid automat dáva do rúk podnikateľom, sú ťažko realizovateľné. Najmä z pohľadu personálneho zabezpečenia, vysokých nákladov i zabezpečenia kontroly zo strany štátu,“ podotýka P. Helexa.

Prevádzkovatelia zatiaľ nevedia ani to, či, ako a komu majú nahlásiť režim, v ktorom sa rozhodli fungovať. Nie je jasné, aké očkovanie proti covidu majú vlastne kontrolovať a najmä „čím“, keďže čítačkami QR kódov nedisponujú, hoci im to vláda prisľúbila. Musia na to tiež vyčleniť ľudí a zaučiť ich, aby dodržiavali platnú legislatívu.

Veľa otázok, málo odpovedí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa