Šéf Porsche Oliver Blume a finančný riaditeľ Lutz Meschke dosiahli svoj cieľ. Výrobca športových áut vstupuje na burzu a očakáva, že dosiahne výnos viac ako desať miliárd eur, ktoré použijú na financovanie odvážnych plánov prechodu na elektromobilitu.

Ťažiť z tohto kroku plánuje aj materská spoločnosť, ktorou je koncern Volkswagen. Emisná cena cenného papiera by sa mala podľa analytikov pohybovať na hornej hranici rozpätia 82,50 eura. Vzhľadom na neistú dobu to hovorí o veľkej atraktivite spoločnosti.

Nie všetko musí byť nakoniec také ružové, keďže naďalej platí, že o úspechu elektromobility, kam potečie väčšiny peňazí zo zobchodovania značky, budú na konci rozhodovať samotní zákazníci a ich dopyt.

Kolotoč sa rozbieha

Na tento deň sa v koncerne Volkswagen pripravili takmer celý doterajší rok 2022 a niet divu, že pre hladký priebeh uvedenia Porsche na burzu boli Nemci ochotní pristúpiť aj k organizačným zmenám vo vedení.

O možnom IPO sa pritom v súvislosti s Porsche AG špekulovalo už od roku 2015, kedy na newyorskú burzu úspešne vstúpila značka Ferrari. „Jej akcie zatiaľ dosiahli zhodnotenie okolo 360 percent a v prípade Porsche sa pri upisovacej cene 76,5 až 82,5 eur za akciu očakáva, že výnos by mohol presiahnuť 9,4 miliardy eur. Celkové ocenenie značky by sa tak mohlo dostať na 70 až 75 miliárd eur,“ naznačuje Erik Kmeť, konateľ českej investičnej skupine K&L Rock Group, ktorá sa venuje správe a zhodnocovaniu majetku, realitným projektom a oblasti private equity.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa