Článok sme aktualizovali o stanovisko podniku Jaguar Land Rover Slovakia.

Najväčší britský výrobca áut, spoločnosť Jaguar Land Rover, sa zrejme chystá na zásadný krok. Spojené kráľovstvo zápasí s krízou vo výrobe vozidiel a automobilka sa musí obzerať po nových možnostiach, najmä pokiaľ ide o jej stratégiu elektrifikácie portfólia v nasledujúcich rokoch. Pre budúce modely skupina potrebuje dostatok batérií a spoľahlivého dodávateľa aj rozšíriť súčasné portfólio o nové elektrické vozidlá.

Do stredu pozornosti sa preto dostáva i Slovensko, kde má skupina dôležitý výrobný podnik v Nitre. Najnovšie informácie sú, že Briti rokujú o budúcich dodávkach batérií so spoločnosťami Northvolt AB a SVolt Energy Technology. Tie majú byť určené pre modely, ktoré by sa mohli vyrábať na Slovensku, uviedli to pre agentúru Bloomberg zdroje oboznámené so záležitosťou.

Nové modely v Nitre

Presun výroby elektrických alebo elektrifikovaných vozidiel na Slovensko by bol pre automobilku Jaguar Land Rover logickým krokom, keďže v Nitre má už etablovaný závod a je jeden z najmodernejších. Rozširovanie tunajšieho výrobného portfólia avizoval závod už pred rokmi.

Nové elektrické modely by do súčasného programu dobre zapadli a Slovensko, krajina s najväčším počtom vyrobených áut na tisíc obyvateľov, potrebuje aj výraznejšiu výrobu elektrifikovaných modelov. Závisí od toho aj budúca konkurencieschopnosť domáceho trhu či zamestnanosť.

Výroba modelu Defender v nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover Slovakia
Zdroj: Sario

Údajné rokovania o výrobe e-mobilov na Slovensku sú zrejme len v úvodných štádiách a Jaguar Land Rover rokuje zatiaľ s dvomi dodávateľmi pre budúcu radu elektromobilov. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa