Ministerstvo financií už takmer rok pripravuje daňovú reformu. A hoci o nej všetci hovoria, ešte ju nikto nikdy nevidel. Pred mesiacom minister financií Eduard Heger spomínal úvodný výkop a plán, s ktorým chcel ísť do verejnej diskusie. S konkrétnosťami nechcel predbiehať, na tie si vraj treba počkať. Tak čakáme.

Otázkou zostáva, čo z utajovanej reformy napokon vypadne a aký to bude mať dosah na prax. Podľa daňových prognóz Inštitútu finančnej politiky klesli v roku 2020 daňové-odvodové príjmy o 715 miliónov eur, teda o 2,5 percenta. V najbližších rokoch sa očakáva ich každoročný rast o jednu až 1,5 miliardy eur, teda zhruba na úrovni okolo štyroch percent. Odkiaľ chce ministerstvo financií dodatočné príjmy napriek pokračujúcej pandémii a oslabenej ekonomike vydolovať, nie je jasné.

Nediskutujeme

Podobný komunikačný štýl zvolil vlani minister pri reformnom pláne obnovy. Sľuboval reformné leto s trid-siatkou tlačových konferencií a verejnými diskusiami. Tie rezort dlhé mesiace len predstieral, pritom plán mal byť podľa Európskej komisie výsledkom celospoločenskej zhody. Vláda pred voľbami sľubovala doširoka otvorené dvere pre diskusiu, akceptovanie názorov odborníkov, prijímanie koncepčných opatrení a predvídateľnosť legislatívy.

Ostalo však len pri sľuboch. V programovom vyhlásení vlády sa v časti Prorastový daňový mix možno dozvedieť viac, než doteraz rezort prezradil. Či sa bude reforma držať programového vyhlásenia, alebo už dávno žije vlastným životom, však nie je jasné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa