V utorok 9. novembra udelil týždenník TREND na galavečeri v SND šesť cien pre najúspešnejšie firmy a manažérov Slovenska za rok 2020.

Manažérom roka sa stala generálna riaditeľka Úradu pre dohľad nad výkonom auditu Katarína Kaszasová. Z úradu, ktorý riadi, vytvára modernú, malú, otvorenú, digitalizovanú a zelenú inštitúciu. Manažéra roka vybrali hlasovaním čitatelia TRENDU, osobnosti ekonomiky z TREND barometra a partner kategórie Havel & Partners. Každý z nich sa na celkovom výsledku podieľal tretinou hlasov.

Za Investora roka zvolili čitatelia TRENDU, osobnosti v barometri a zástupcovia PwC Slovensko firmu Mondi SCP z Ružomberka, ktorá pôsobí v oblasti výroby papiera a celulózy. Investícia za stovky miliónov eur prebiehala niekoľko rokov. Vlani sa časť z nej zhmotnila do rozsiahleho papierenského stroja a umožnila firme zvýšiť ročnú produkciu papiera o tretinu. Výrobca zameraný na grafický papier vďaka nemu vkročil do dynamicky rastúceho obalového segmentu.

Juraj Habovštiak z MTS a Boris Sluka z Vetropacku
Neprehliadnite

TREND TOP Manažérom roka je Juraj Habovštiak, investorom Vetropack

Firmou roka sa stala spoločnosť Protherm Production, ktorá patrí do nemeckej skupiny Vaillant a zaoberá sa výrobou vykurovacích zariadení. Protherm vlani zvýšil zisk o 36 percent na takmer 25 miliónov eur a tržby mu narástli o viac ako pätinu na takmer 330 miliónov eur. Zrealizoval investičné projekty za viac ako päť miliónov eur. Do nominácie sa dostal vďaka rastu tržieb, zisku, EBITDA aj ich pomerovým ukazovateľom. Víťaza vybrala redakcia TRENDU.

Slávnostný večer TREND TOP
Zdroj: TREND
Slávnostný večer TREND TOP

Cenu Banka roka pre najúspešnejšiu banku vyhrala Tatra banka, ktorá obhájila víťazstvo z vlaňajška. Triumfovala v ukazovateľoch, ako sú rentabilita kapitálu či kapitálová primeranosť. Pozíciu najúspešnejšieho poisťovateľa, Poisťovňa roka, získala Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá medziročne postúpila o dve priečky. Najlepšie výsledky dosiahla v pomere čistého zisku k zaslúženému poistnému ako aj k vlastnému imaniu.

Titul Daňovníka roka získala už piaty krát automobilka Volkswagen Slovakia, ktorá je najväčším platiteľom daní a odvodov na Slovensku. Vlani na nich zaplatil do štátnej kasy približne 255 miliónov eur. Rebríček  najväčších platiteľov daní zostabil pre TREND odborný garant kategórie spoločnosť Moore BDR.

Výsledky TREND TOP 2021

Manažér roka

1. Katarína Kaszasová, generálna riaditeľka, Úrad pre dohľad nad výkonom auditu

2. Richard Duda, generálny riaditeľ, Tauris Group

3. Ľubomír Šoltýs, partner, Wood & Company

Investor roka

1. Mondi SCP, a.s., Ružomberok

2. Kia Slovakia, s.r.o., Teplička nad Váhom

3. Saneca Pharmaceuticals, a.s., Hlohovec

Firma roka

1. Protherm Production, s.r.o., Skalica

2. Schindler Dunajská Streda, a.s., Kostolné Kračany

3. Mecom Group, s.r.o., Bratislava

Banka roka

1. Tatra banka, a.s., Bratislava

2. Československá obchodná banka, a.s., Bratislava

3. Slovenská sporiteľňa, a.s., Bratislava

Poisťovňa roka

1. Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s., Bratislava

2. Generali Poisťovňa, a.s., Bratislava

3. ČSOB Poisťovňa, a.s., Bratislava

Daňovník roka

1. Volkswagen Slovakia, a.s., Bratislava

2. eustream, a.s., Bratislava

3. U.S. Steel Košice, s.r.o., Košice