Startup Meave Aerospace sa pôvodne volal Venturi Aviation a založený bol v septembri 2020 Janom Willemom Heinenom a Joostom Diebenom v Holandsku. Startup teraz získal 3,4 milióna eur, pričom doteraz ide o jednu z najvyšších investícií od súkromného investora do plne elektrického lietadla.

Spoločnosť má v pláne vyrobiť lietadlo s názvom Maeve 01, ktoré by malo na jedno nabitie preletieť 550 kilometrov. Zo začiatku pôjde o 44-miestnu verziu, nakoľko cieľom spoločnosti je aj vzhľadom na dolet dosiahnuť 100 percentnú udržateľnú regionálnu dopravu.

Kľúčové batérie

Odhaduje sa, že prvé plne elektrické lietadlá Maeve 01 by sa na oblohu mohli dostať do roku 2028. Spoločnosť však ešte čaká náročná skúška v podobe vývoja dôležitej súčiastky každého elektrického dopravného prostriedku. „Plánovanie je za už za nami. Teraz napredujeme vo vývoji základnej technológie potrebnej pre akékoľvek budúce elektrické lietadlo. Ide o prenosný, ľahký a bezpečný akumulátor. Len s touto technológiou budeme môcť zmeniť letectvo, povedal pre portál Simpleflying spoluzakladateľ a COO startupu Maeve Aerospace, Joost Dieben.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa