Dubnická spoločnosť ZTS VV začína pracovať na novej továrni, v ktorej bude regenerovať opotrebované akumulátory z elektromobilov. Firma už dokonca podpísala spoluprácu s jednou z najväčších technických univerzít v Európe.

Tá pre dubnický závod pripravuje návrh koncepcie novej továrne s robotizovanou demontážou batérií. Pôjde tak o jedno z prvých zariadení v regióne na spracovanie použitých dielov v rámci elektromobility, čo je zároveň kľúčová technológia pre budúcu udržateľnosť tohto trendu.

Hľadajú nové využitia

Spoločnosť ZTS VV avizuje, že z jazdených elektrických áut bude batérie následne regenerovať, aby boli opäť použiteľné, a to napríklad ako podpora obnoviteľných zdrojov energie. V rámci Slovenska ide o unikátny projekt, ktorý je súčasťou európskej iniciatívy IPCEI.

Elektromobilita v Európe je hlavným trendom, nielen v doprave sa jej prispôsobujú takmer všetci výrobcovia vozidiel, ktorí navyše avizujú produkciu miliónov elektromobilov už do roku 2025. Tento fakt otvára mnohé environmentálne otázky, napríklad aj otázku, čo s opotrebovanými li-ionovými batériami.

V dubnickom závode preto vyrastá nová továreň, v ktorej prejdú staré akumulátory diagnostikou, demontážou a následnou regeneráciou, aby boli využiteľné pre ďalšie a energeticky menej náročné aplikácie. Vyhodnocovanie stavu batérií a demontáž budú automatizované a riadené umelou inteligenciou, čo je tiež svetový unikát.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa