Informácia o ceste ministra financií Igora Matoviča do centrály americkej spoločnosti U.S. Steel prišla pomerne náhle a nečakane. Hoci nie je ešte zrejmé, prečo rokovania nepovedie rezort hospodárstva, viaceré naznačuje, že týkať sa budú aj investícií v budúcich rokoch a najmä ochoty vlády pristúpiť na ich podporu.

ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia, s.r.o.
Spracovanie plochej ocele pre automobilový, elektronický a všeobecný priemysel v Senici.
Na snímke je generálny riaditeľ Peter Mišo.
Neprehliadnite

Senickí oceliari: Po korone nás, paradoxne, môže potrápiť kríza s nedostatkom čipov

Košický podnik sa totiž musí v budúcich rokoch výraznejšie transformovať, aby dokázal naplniť ambiciózny plán – do roku 2050 byť uhlíkovo neutrálny. S čím ráta nová politika a stratégia EÚ.

V hre sú nové investície

„Návšteva ministra financií a predstaviteľov vlády je krokom v ústrety záväzku krajiny vo vzťahu k dekarbonizácii. U. S. Steel a vládni predstavitelia skúmajú praktické cesty, ako dekarbonizovať naše prevádzky,” uviedol pre TREND hovorca podniku Ján Bača.

Dodal, že v hre je každá príležitosť ďalej preskúmať možnosti partnerstva s vládou, „so zámerom pokročiť v riešeniach, ktoré môžu pomôcť splniť ciele uhlíkovej neutrality“.

Bez masívnych investícií to ale nepôjde. Už minulý rok to v rozhovore pre TREND naznačil prezident košických oceliarní James Bruno.

Oceliareň.
Zdroj: archív USSK

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa