Mohol by to byť Taiwan, ktorý nás opäť vráti do vysokej hry nielen v automotive. Hoci je to už niekoľko dní čo  taiwanský veľkovýrobca polovodičov Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC) avizoval, že má záujem rozbehnúť spoluprácu s tromi východoeurópskymi krajinami, ľady sa na našej strane začínajú hýbať v týchto dňoch.

Na snímke štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek počas tlačovej konferencie s  predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrejom Jurisom na tému: Predĺženie prevádzky obnoviteľných zdrojov vyrovná dlhy aj zníži cenu elektriny. V Bratislave 13. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Galek: Slovensko podporuje Taiwan a chce byť rovnocenným partnerom

Navyše taiwanský producent čipov by nemusel byť jediným projektom ázijskej ekonomiky, ktorý sa nakoniec podarí zrealizovať v našom regióne. Práve v tomto čase totiž rokujú zástupcovia rezortu hospodárstva a podnikateľského sektora v Taiwane aj o ďalších možných spoluprácach.

Je zrejmé, že na stôl sa dostane aj projekt TSMC, a hoci rokovania ešte stále prebiehajú, niektoré informácie naznačujú, že podobných projektov môže byť viac.

Cieľom budú (aj) čipy

Záujem o etablovaných taiwanských výrobcov čipov v Európe má primárne Brusel. Európske automobilky totiž doplácajú na krízu spôsobenú nedostatkom čipov najviac spomedzi globálnych výrobcov áut. A nič nenasvedčuje skorému zlepšeniu situácie ani v priebehu budúceho roka.

Skúsený výrobca Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. by bol v tomto regióne dobrou náplasťou na súčasné problémy v dodávateľskom reťazci. Kým firma už stavia nový závod na výrobu čipov v americkom štáte Arizona za 12 miliárd dolárov, jej aktivity v Európe sú len v úvodných fázach. Ale aj na tom sa dá stavať budúca spolupráca.

Intel
Zdroj: Intel.com

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa