zatvoriť galériu
Rozpad Československej republiky je zavŕšený. Slováci už dávno neboli od Čechov takí vzdialení
Potom sa k slovu dostala finančná kríza. Robert Fico sa rozhodol udržať pri moci populárnym rozdávaním peňazí. Potrebné zdroje získala sociálna demokracia zvýšením daňového zaťaženia živnostníkov aj firiem
Iné krajiny, napríklad Maďarsko, išlo opačnou cestou a razantne firemné dane znížilo. Ďalšie štáty priťahujú investorov a kapitál odlišným spôsobom, napríklad špičkovou úrovňou vedy, výskumu či školstva.
Lenže to nie je prípad Slovenska. Naším hlavným lákadlom boli v očiach zahraničných investorov práve nízke dane kombinované s lacnou pracovnou silou. Zrušenie hlavnej konkurenčnej výhody tak prinieslo pomalý úpadok slovenskej ekonomiky.
Slovenská aj česká ekonomika sú si veľmi podobné. Z pohľadu nadnárodných spoločností ide o malé krajiny v strednej Európe. Prípadní investori vnímajú oba štáty ako otvorené ekonomiky, ktorých hospodársky rast stojí na exporte a úspešnej spolupráci s Nemeckom.
Napriek tomu je hospodárska sila dvoch bratských národov značne rozdielna. Českej republike zvýšila agentúra Moody’s v októbri 2019 hodnotenie na úroveň Aa3. Slovenská známka je o dva stupne nižšia na úrovni A2. Slovensko sa ocitlo v jednom koši so štátmi ako Malta či Poľsko. Česko už hrá tú istú ligu ako Belgicko, Hongkong a Taiwan.