zatvoriť galériu
Slovensko verzus svet: Zbrojíme podobne ako Nemci. Íri ignorujú americké vojny a majú sa dobre
Vzhľadom na ekonomický výkon krajiny financuje Slovensko svoju armádu rovnako štedro ako oveľa bohatšie Nemecko alebo Dánsko. Spomínané tri krajiny minuli v roku 2019 na obranu 1,1 percenta HDP.
Najmenej míňajú na zbrojene Íri. Jediná krajina, ktorá ekonomická rástla aj počas minuloročnej pandémie a vyššie výdavky si môže bez problémov dovoliť.
Silnú armádu naopak buduje Grécko. Štát, ktorý počas predchádzajúcej dekády viac krát čelil hrozbe bankrotu. Za výdavkami na zbrojenie stojí konflikt Tureckom. Dvaja členovia NATO sa najnovšie sporia o právo na ťažbu plynu v Stredozemnom mori.
Najsilnejšiu armádu v regióne Vyšehradskej štvorky majú Poliaci. Za zbrojením stojí zlá skúsenosť z druhej svetovej vojny – Katynský masaker. Počas neho sovietska armáda zavraždila viac ako 20-tisíc poľských dôstojníkov, vojakov, policajtov, kňazov a príslušníkov inteligencie. Na snímke poľský prezident Andrzej Duda.
Pre obavy z vojenskej konfrontácie s Ruskom míňa veľa na armádu aj Estónsko. V pomere k HDP sú výdavky malej krajiny najvyššie v rámci celej Európskej únie. V roku 2019 dosiahli až 2,1 percenta HDP. Najväčší podiel HDP minie na armádu práve Estónsko.