Na Slovensku sa včlenia do Tatra banky a v Česku do Raiffeiesnbank. Zuno preto od 21. októbra zastaví prijímanie nových klientov a zníži úrokové sadzby na sporiacich produktoch na nulovú úroveň. O ďalších krokoch bude banka svojich klientov informovať, zatiaľ dostanú servis aj naďalej.

Dôvodom tohto rozhodnutia je podľa vyjadrenia banky „zjednodušenie štruktúry a odstránenie duplicitných aktivít na trhoch, kde skupina pôsobí“. Online banka Zuno začala na Slovensku pôsobiť v roku 2010, v Česku v nasledujúcom roku. Dohromady má na týchto trhoch 266-tisíc klientov.

Boli neistí

Budúcnosť Zuno banky bola otázna už dlho, hoci šéf RBI Karl Sevelda opakovane v rozhovoroch aj s TRENDOM tvrdil, že sa banky nechce vzdávať a je presvedčený, že je to banka budúcnosti. Internetovým bankám sa však na Slovensku nedarilo a v minulosti už viaceré značky fungujúce iba v online priestore museli z trhu odísť.

Pred tromi rokmi ukončila činnosť v krajine AXA Bank Europe a svoje služby retailu, ktoré fungovali výlučne na online báze, prestala poskytovať aj ING Bank. V oboch prípadoch ich biznis model skolaboval na nízkych úrokových sadzbách, ktoré vládnu v Európe. Kým za depozitá museli klientom platiť (hoci stále menej), nedokázali na ne zarobiť na úverovej strane. Úverový biznis ING v retaili ani nerobila a AXA ho nedokázala rozbehnúť.

Aj Zuno sa snažilo zintenzívniť svoju prítomnosť na trhu spotrebných úverov, no nestačilo to. Zuno dohromady na Slovensku a v Česku spravuje zhruba 815 miliónov eur v depozitoch, no v úveroch má podľa vyjadrenia banky len 86 miliónov eur.

Bolo na predaj

Zuno bolo oficiálne na predaj od minulého roka, novým majiteľom sa mala stať ruská Alfa Group. Tá však nakoniec od transakcie začiatkom tejto jari nečakane odstúpila. RBI ďalej hľadala nového partnera pre túto svoju onlinovú dcéru aj naďalej. Špekulovalo sa, že medzi záujemcami je napríklad nórska telekomunikačná spoločnosť Telenor. Ako Zuno aktuálne informovalo, RBI stále rokuje o možnosti predaja platformy, na ktorej Zuno banka funguje.

Zuno je už druhá online banková značka, ktorú skupina RBI na Slovensku pošle do záhrobia. Prvá direkt banka, ktorú mala slovenská Tatra banka - Eliot odišla do minulosti po tom, čo splnila svoj účel v deväťdesiatych rokoch. Vtedy odradila od vstupu na trh iných konkurentov z internetovej bankovej škály.

Na Slovensku RBI stále zostane prítomná s dvomi značkami. Je to nielen Tatra banka ako tretia najväčšia banka na Slovensku, ktorá RBI patrí. V majetku Tatra banky je začlenená aj slovenská Raiffeisen banka.