Príplatky za prácu v neštandardnom čase sa rozmrazia. Nie však hneď, ale až od júna budúceho roka. Rozhodol o tom parlament pred pár dňami. Paradoxom je, že práve vláda Eduarda Hegera ich na podnet ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) zmrazila, aby vraj v čase pandémie uľahčila zamestnávateľom život.

Rozmraziť sa ich nerozhodla vládna koalícia z vlastného rozhodnutia, ale na podnet opozície (strana Smer-SD), s ktorou našla v tomto smere spoločnú reč. Krajniakov rezort totiž pred dvomi rokmi zrušil naviazanie príplatkov na vývoj minimálnej mzdy (v roku 2023 to bude 700 eur namiesto súčasných 646 eur), určil ich pevné sumy, ktoré navyše zmrazil.

Rozmrazenie príplatkov je pre zamestnancov dobrá správa, obavy však majú firmy. Tie tvrdia, že im to zvýši ceny produktov a služieb, ktoré budú musieť zaplatiť kupujúci. Napríklad za prácu v sobotu patrí v súčasnosti zamestnancovi príplatok 1,79 eura za hodinu (po novom 2,01 eura), za prácu v nedeľu 3,58 eura (po novom 4,02 eura) a za nočnú prácu v rizikovom zamestnaní 1,43 (po novom 1,60 eura).

Z európskych štatistík vieme, že máme najviac zamestnancov, ktorí pracujú v noci v neštandardných režimoch, uviedol pre spravodajstvo RTVS Ján Košč, člen OZ Kovo. Len v zdravotníctve viac ako polovica všetkých zamestnancov pravidelne pracuje v noci, či cez víkendy, potvrdil Anton Szalay, predseda OZ pracovníkov zdravotníctva a sociálnych služieb. „Peniaze týmto ľuďom v zmysle legislatívy prináležia,“ spresnil.

Prezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ SR) Monika Uhlerová podotkla pre RTVS, že ide o verziu kombinácie Zákonníka práce a verzie mzdových zvýhodnení, ktoré platili do legislatívnych zmien v roku 2020. „Tieto sa vrátili teraz do pôvodného stavu,“ spresnila.

Vyhrala len jedna strana, a to zamestnanci, zamýšľa sa nad schválenou novinkou Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied (SAV). „Zamestnávateľov sa nikto nepýtal, akým spôsobom budú kompenzovať výrazný nárast mzdových nákladov. Jednoznačne ich budú musieť premietnuť do cien produktov a služieb,“ dodal ekonóm. Do júna by vraj malo schvaľovaním parlamentu prebehnúť ešte pár legislatívnych zmien.

Prísľub premiéra ešte od apríla

Strana Smer-SD avizovala, že bude navrhovať v januárovej schôdzi výnimky k príplatkom pre pekárov, pokiaľ ide o odpustenie odvodov a daní. Nie je úplne jasné, či návrh bude zahŕňať aj iné sektory, tie by to rovnako privítali. Pekári pečú chlieb a rožky prevažne v noci, ako aj cez víkendy či počas sviatkov. A vyššie príplatky budú znamenať automaticky aj vyššie ceny pre zákazníkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa