Ministerstvo financií pripravovalo zmeny v stavebnom sporení už dávno, no nikdy ich nepredstavilo. Návrhy, ktoré predložilo do pripomienkového konania, prinášajú zmeny, ktoré majú navrátiť stavebné sporenie k jeho koreňom. Tak, aby štát podporoval dlhodobé sporenie a prispel k zodpovednému zadlžovaniu sa obyvateľstva. V štátnom rozpočte to má v roku 2020 priniesť úsporu 7,8 milióna eur, v nasledujúcom 9,6 milióna eur.

Stavebné sporiteľne zatiaľ návrhy analyzujú a nestihli sa k nim vyjadriť. Z predloženého materiálu je však jasné, že hoci sa väčšina zmien bude týkať všetkých sporiteľov, skupinka takzvaných priateľských sporiteľov, ktorá je dobrými úrokovými sadzbami doplnenými štátnou prémiou „dobrovoľne väznená“ v systéme sporenia, ohrozená nebude. Nárok na prémiu nestratia ani súčasní dlžníci splácajúci medziúver, zmena nárokov sa bude týkať len nových zmlúv po prijatí zákona.

 

Čo treba vedieť o zmenách v stavebnom sporení:

1. Štátna prémia bude pre dospelých a nebude pre bohatých

ČO: Na štátnu prémiu by mali mať nárok len osoby staršie ako 18 rokov, ktorých priemerný mesačný príjem nepresahuje 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve. Nejde len o pomoc mladým ako pri hypotékach, horná hranica veku by existovať nemala.

PREČO: Ministerstvu financií prekáža slabá adresnosť podpory v stavebnom sporení, ktorá ide z verejných prostriedkov. Doteraz ju môže využívať každý, aj deti, stačí ak v kalendárnom roku vloží na účet stavebného sporenia požadovanú sumu. Prémia sa určí percentom z ročného vkladu. Nastavenie sociálnych kritérií je v platnom zákone len nepriame cez ohraničenie výšky štátnej prémie pevnou sumou 66,39 eura za jeden kalendárny rok. Aj napriek vyšším ročným vkladom na účet stavebného sporenia by mal stavebný sporiteľ za rok získať maximálne túto sumu štátnej prémie. Lenže rozložením ročných vkladov na viaceré zmluvy trebárs detí či starých rodičov môžu výhody štátnej podpory stavebného sporenia využívať aj osoby s vyššími príjmami.

PRE KOHO: Zmena bude platiť na nové aj staré zmluvy.

ODKEDY: Platiť má od budúceho roka, takže sa dotkne štátnej prémie vyplácanej prvý raz v roku 2020.

KOĽKO: Podľa odhadu MF sa negatívne dotkne v rokoch 2020 a 2021 približne 25,3 percent domácností, ktoré už majú zmluvy o stavebnom sporení, štát ušetrí asi 6,1 milióna eur.

2. Stop priateľským sporiteľom

ČO: Poskytnutie štátnej prémie bude za každých okolností viazané na použitie prostriedkov stavebného sporenia vrátane prémie výlučne na stavebné účely. Účel bude treba doložiť aj v prípade zdedenia úspor zo stavebného sporenia, inak môže dedič o prémie prísť. Súčasný minimálny čas sporenia potrebný na priznanie prémie sa predĺži z dvoch na tri roky, čo má zabezpečiť vyššiu stabilitu zdrojov sporiteľní.

PREČO: Rezort financií kritizuje nízku účelovosť prostriedkov, ktoré z rozpočtu na podporu stavebného sporenia dáva. Takzvaní priateľskí sporitelia, teda tí, ktorí si sporia viac ako šesť rokov a nepožiadali o stavebný úver, môžu nasporené peniaze, aj tie od štátu použiť na čokoľvek, nemusia nič dokladovať. Podľa MF je to jediný inštitút v celkovom spektre štátnej podpory bývania (zahŕňa aj programy Štátneho fondu rozvoja bývania, hypotéky pre mladých), pri ktorom nie je povinnosť dokladovať účelové použitie prostriedkov zo štátneho rozpočtu. MF nechce akceptovať sporiteľňami v minulosti spomínaný argument, že priateľskí sporitelia sú dôležití na zabezpečenie zdrojov. Lebo 90 percent úverov zo sporiteľní sú medziúvery, nie stavebné úvery. Medziúvery by mali byť zo zákona len doplnkom podnikania sporiteľní v prípade, ak majú voľné zdroje, ktoré nešli na poskytnutie stavebných úverov.

PRE KOHO: Toto opatrenie sa bude vzťahovať len na nové zmluvy fyzických osôb, nároky klientov zo starých zmlúv dotknuté nebudú. Dotkne sa len tých, čo nebudú vedieť dokladovať účel.

ODKEDY: Keďže sa týka len nových zmlúv uzatvorených od roku 2019, pri minimálne troch rokoch sporenia môžu niektorí klienti pocítiť zmeny najskôr v roku 2022.

3.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa