Na začiatku minulého týždňa začala cena ropy prudko rásť pod vplyvom napätej situácie okolo Saudskej Arábie po zmiznutí významného saudského novinára Džamála Chášukdžího, ktorý kritizoval vládu v Rijáde.

Už v jeho strede však ceny klesli, pričom cena americkej ropy WTI dočasne padla pod hranicu 70 dolárov za barel prvýkrát za mesiace. Dôvodom bol nárast ropných rezerv v USA, ktoré sa zvýšili takmer trojnásobne v porovnaní s očakávaniami. Zvýšili sa až o 6,5 milióna barelov. To bol ich štvrtý nárast po sebe. Zásoby stúpli napriek poklesu produkcie v USA o 300-tisíc barelov denne na 10,9 milióna barelov.

V závere týždňa však ceny opäť vzrástli. Trhy tak zareagovali na známky stúpajúceho dopytu v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Za celý týždeň si však ropa pripísala stratu, a to už druhý týždeň po sebe. Dôvodom boli pretrvávajúce obavy z dôsledkov čínsko-americkej obchodnej vojny, ktorá brzdí globálnu hospodársku aktivitu.

Opatrne s Arabmi

Na začiatku toho týždňa sa ceny ropy opäť zvýšili. Ľahká americká ropa si pripísala 0,1 percenta a uzavrela na úrovni 69,25 dolára za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, zdražela tiež o 0,1 percenta, a to na 80,13 dolára za barel.

Trhmi však zarezonovali odpovede saudského ministra ropného priemyslu Khalid al-Faliha v súvislosti so zabitím saudského novinára Dž. Chášukdžího ruskej tlačovej agentúre TASS. Na jej otázku, či by mohlo dôjsť k opakovaniu ropného embarga z roku 1973 odpovedal, že nie.

Doslova povedal: „Saudská Arábia je veľmi zodpovedná krajina, desaťročia sme používali našu ropnú politiku ako zodpovedný ekonomický nástroj a izolovali ju od politiky. Mojou úlohou ministra je implementovať konštruktívnu a zodpovednú úlohu mojej vlády a podľa toho stabilizovať svetové energetické trhy a prispieť k globálnemu hospodárskemu rozvoju,“ dodal.

Upozornil, že ďalšie a výraznejšie zvýšenie cien ropy by spomalilo globálne hospodárstvo a spôsobilo recesiu. A vzhľadom na plánované sankcie USA proti Iránu, ktoré začnú platiť na budúci mesiac, neexistuje žiadna záruka, že ceny ropy nebudú vyššie.

Existuje totiž aj potenciálne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa