Štát kvôli koronavírusu umožnil odklad daňového priznania až do skončenia mimoriadnej situácie. V praxi to bude vyzerať tak, že ak vláda vyhlási koniec pandémie v septembri, daňovníci budú musieť priznať svoje minuloročné príjmy najneskôr do konca októbra.

Neprehliadnite

Minimálne odvody na sociálne a zdravotné poistenie budú opäť o niečo vyššie

Keďže na základe daňového priznania určuje Sociálna poisťovňa výšku odvodov, zmenia sa aj termíny, od kedy začnú podnikatelia platiť odvody v novej výške. Závisieť to bude od toho, kedy vláda vyhlási koniec pandémie.

Poctivci to majú po starom

Nové termíny sú dôležité najmä pre živnostníkov, ktorí začali podnikať v minulom roku a ešte nie sú povinní platiť sociálne odvody. Doteraz museli platiť len zdravotné poistenie, keďže je pre každého povinné. Odvody do zdravotnej poisťovne sa platia hneď od začiatku podnikania.

Naopak sociálne poistenie začína živnostník platiť až po podaní svojho prvého daňového priznania, v ktorom jeho zárobok prekročí stanovenú hranicu. Za minulý rok ide o sumu 6 078 eur. O tom, či musí živnostník platiť odvody alebo nie, rozhoduje jeho celkový hrubý príjem pred odpočítaním výdavkov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa