Bankový odvod nahradí banková daň. Popri živnostníkoch majú strach zapnúť si tlačovku ministra financií Igora Matoviča aj predstavitelia bánk.

Tým sa podarilo vymôcť si zrušenie bankového odvodu v čase, keď na to bola príležitosť. Štát potreboval vstúpiť do zmluvných vzťahov medzi bankou a klientom a to nebolo možné inak ako dohodou.

Odvod skončil, štát chystá daň

Finančné inštitúcie od polovice apríla 2020, kedy vstúpil do platnosti zákon upravujúci legislatívny odklad splátok úverov, celkovo schválili viac ako 155-tisíc žiadostí.

V prípade domácností to bolo viac ako 148-tisíc a v prípade živnostníkov a firiem viac ako 7 700 žiadostí. Podľa údajov NBS z celkového portfólia úverov bol odklad využitý v prípade dvanásť percent objemu úverov.

Banky sa zo štátom dohodli a v prvej polovici apríla sa odklad splátok skutočne naštartoval. V júni nasledovalo podpísanie memoranda o porozumení uzavretého medzi Ministerstvom financií SR a Slovenskou bankovou asociáciou (SBA).

Národná banka Slovenska
Neprehliadnite

Čerpáme vyššie hypotéky, na bývanie potrebujeme stále viac peňazí

Táto dohoda počíta s dvomi kľúčovými okolnosťami. Išlo o zrušenie bankového odvodu a založenie Rozvojového fondu Slovenska. Teraz sa zdá, že nič z týchto dvoch zámerov príliš dlho nevydržalo.

Rozvojový fond Slovenska vôbec nevznikol a z popola bankového odvodu má vzniknúť nová daň, ktorú v rámci súboru opatrení honosne nazvaných „daňová revolúcia“ predstavil I. Matovič.

Rozvojový fond ostal na papieri

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa