Slovenské bankové inštitúcie sa z pohľadu toho, koľko zarábajú, naďalej nachádzajú v úplne inom svete ako v rovnakom období minulého roka. Celkový zisk bankového sektora za prvých sedem mesiacov tohto roka sa zvýšil na 197,2 milióna eur z hodnoty približne 125,5 milióna eur na konci prvého polroka. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Ku koncu júla minulého roka pritom bankový sektor na Slovensku evidoval sedemmesačné zisky v celkovej hodnote približne 406,08 milióna eur.

Medziročný pokles zisku bankového sektora sa šplhá k hodnote 209 miliónov eur a banky tak zarobili medziročne o viac ako polovicu menej – konkrétne, o 51 percent. Ku koncuprvého polroka banky pritom dosiahli medziročne nižší zisk o takmer dve tretiny. Znamená to, že miera poklesu sa zmierňuje.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Bankový odvod kombinovaný s krízou je studená sprcha. Najväčším bankám výrazne klesli zisky

Ziskovosť bánk naďalej nepriaznivo ovplyvňujú klesajúce výnosy z úrokov. Spôsobuje ich prostredie nízkych úrokových sadzieb a konkurenčný boj bánk, ktorý pre záujemcov o úvery znamená výhodné podmienky. K 31. júlu tohto roka sa čistý úrokový výnos bankového sektora za prvých sedem mesiacov dostal na úroveň zhruba 967,3 miliónov eur, kým za šesť mesiacovbol približne vo výške 830 miliónov eur. Na konci júla minulého roka dokázali banky na Slovensku dosiahnuť čistý úrokový výnos tesne nad hranicou jednej miliardy eur.

Odvod sa už skončil

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa