Očakávaný nárast úrokov pri hypotékach by v rámci tohtoročných jesenných akcií mohla stlmiť ponuka nových hráčov na trhu. Prípravy na spustenie úverov na bývanie potvrdili hneď tri internetové banky – Axa, Zuno i mBank, pričom posledná menovaná ich v ponuke už má, no aktívne ich neponúka. Podľa informácií TRENDU by vstup na trh mala tento rok stihnúť minimálne jedna z nich.

Axa odštartovala od júna testovanie hypoték na českom trhu, do štandardnej ponuky ich má zaradiť po niekoľkých mesiacoch. „Konkrétny termín zavedenia hypotekárnych, respektíve úverových produktov na slovenský trh ešte nie je stanovený,“ uviedol Patrik Vaško, manažér distribúcie AXA Bank na Slovensku. Nechcel tiež konkretizovať, v čom má spočívať konkurenčná výhoda úverov na bývanie od tohto nováčika na slovenskom bankovom trhu.

Uvedenie hypoték do ponuky potvrdila aj Zuno banka. „Nakoľko ide o najzložitejší úverový produkt a jeho príprava si vyžaduje čas, neuviedli sme ho na trh hneď v prvej fáze,“ uviedol Lukáš Tomis, hovorca Zuno. Banka v závere marca tohto roka začala ponúkať spotrebné úvery. Okrem nižšieho úroku v porovnaní s priemerom trhu ponúka pôžičky bez akýchkoľvek dodatočných poplatkov. Klient neplatí ani za mesačné vedenie bežného účtu.

Podľa informácií TRENDU sa chce na trhu hypoték aktivizovať aj mBank. Tá má hypotéky v ponuke už dlhšie, aktívne ich ale nepredávala a donedávna žiadateľov odrádzala vyššími úrokmi ako bol priemer trhu.

Podľa aktuálneho úrokového lístka mBank sa sadzby pri viazanosti na dlhšie ako jeden rok hýbu už na štandardných úrovniach okolo 4,8 percenta, pri variabilnej sadzbe sú s výškou 4,2 percenta porovnateľné s akciovými, dočasne zníženými úrokmi konkurenčných bánk.

I keď žiadna z oslovených bánk nechcela bližšie špecifikovať, čím chce nových hypoték zaujať, je veľmi pravdepodobné, že bojovať sa bude na poli ceny. Podľa doterajších skúseností vidieť, že banky s nižším trhovým podielom si ho dokázali zvýšiť až po výraznejšej úrokovej kampani. Keďže banky sa najmä pri jarných a jesenných hypotekárnych akciách navzájom sledujú a dočasné zlacnenie úrokov jednou z nich nasledujú aj ďalšie, mohol by príchod lacnejších online hypoték prinajmenšom zbrzdiť predpovedané zdraženie na celom trhu. Predpokladom pre očakávaný rast sadzieb je neistý ekonomický vývoj a s tým spojená hrozba rastu nezamestnanosti, čo banky zvyknú premietať do vyšších úrokov. K tomu treba prirátať mimoriadny bankový odvod, ktorý banky platia od januára tohto roka a ďalší špeciálny odvod, ktorým im vláda Roberta Fica hrozí už v poslednom kvartáli.

Podľa štatistík Národnej banky Slovenska boli priemerné sadzby pri novoposkytnutých hypotékach v apríli nižšie ako na konca vlaňajšieho roka, aj keď úroky z hypoték začali v prvých mesiacoch tohto roka už rásť. Tento trend ale zvrátili tradičné jarné hypoakcie, ktoré banky spúšťajú od apríla a trvajú často až do konca júna.

Najkratšie viazané sadzby sa v apríli hýbali okolo 4,8 percenta, priemer úrokov viazaných na viac ako rok, najdlhšie ale na päť rokov bol 4,7 percenta.

Zdraženiu hypoték môžu zabrániť noví hráči

Zdroj: Maňo Štrauch

Priebežne aktualizované porovnanie úrokov z hypoték nájdete na TotalMoney.sk

Foto - Maňo Štrauch