Príjmy z cenných papierov, z dividend, ale aj z predaja nehnuteľností. Mnoho investorov si v týchto dňoch láme hlavu nad tým, ako svoje príjmy správne zdaniť.

Čas na podanie daňového priznania v riadnom termíne do konca marca sa Slovákom kráti, ak neoznámia daňovému úradu predĺženie lehoty na jeho podanie o tri alebo šesť mesiacov. Dôležité je vedieť, o aký typ investície ide a odkiaľ výnos pochádza. Správnym prístupom je možné ušetriť stovky či tisíce eur, unáhlenými výbermi zas prerobiť.

V prvom rade platí, že výnosy z investovania sa nezdaňujú priebežne, ale až pri výplate investície, napríklad pri predaji podielových listov či kryptomien, prezrádza pre TREND Marek Malina, analytik online investičnej platformy Portu. 

„Kým k nemu nedôjde, nezáleží na tom, či investícia zarába alebo prerába. Ale ak už k predaju dôjde a výsledkom je zisk, treba myslieť nielen na dane, ale aj na odvody,“ objasňuje.

Reštaurácia v centre Bratislavy
Neprehliadnite

Stovky hotelov i penziónov sú na predaj. Gastro pomaly prehráva svoj existenčný boj

Slováci podľa neho investujú v najväčšej miere do portfólií na mieru, s ktorými nemusia mať prakticky žiadne starosti. Relatívne veľká časť klientov volí aj vlastné tematické stratégie, pričom najobľúbenejšie sú tie so zameraním na technologické, inovatívne a rastové akcie.

Veľký záujem je aj o zodpovedné investovanie, čiže zamerané na firmy s vysokým ESG ratingom v oblasti spoločenskej zodpovednosti a ekologickej udržateľnosti.  

Dva spôsoby zdaňovania

Pri zdaňovaní príjmov z investícií, ktoré plynú fyzickej osobe (investorovi), sa uplatňujú dva systémy zdaňovania. Buď zrážkou, kde investorovi odpadá povinnosť podať daňové priznanie, keďže výnos z investície príde na účet už zdanený, alebo klasickým podaním daňového priznania.

Výška daňovej sadzby predstavuje 19 percent, respektíve 25 percent, ak základ dane presahuje 176,8-násobok platného životného minima. Pre rok 2022 to bolo 38 553,01 eura a pre rok 2023 je táto hranica 41 445,46 eura.

„Niektoré typy výnosov zdaňuje priamo vyplácajúca osoba. Napríklad banka pri výplate úrokov uplatní zrážku dane 19 percent a daň uhradí do štátneho rozpočtu. Z pohľadu investora - fyzickej osoby je týmto zdaňovanie vysporiadané a tento príjem už sa nezahŕňa do daňového priznania,“ objasňuje pre TREND Vladimíra Mačuhová, daňová poradkyňa spoločnosti Highgate Law & Tax.

Pokiaľ sa však na výnos z investície neuplatňuje zrážková daň, je potrebné riešiť zdanenie podaním daňového priznania. Investor nemôže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a svoje celosvetové príjmy reportuje v daňovom priznaní.

„Pozornosť treba venovať situácii, kedy výnos z investície, hlavne úroky alebo dividendy, vypláca zahraničný subjekt. V tomto prípade je potrebné podať daňové priznanie. Platí to aj v prípade, že zahraničná spoločnosť zrazila daň investorovi podľa zákonov platných v príslušnom štáte,“ dodáva pre TREND daňová poradkyňa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa