Služba Zavezu.cz umožňuje previezť zásielku podobným spôsobom, ako funguje "carpooling". Namiesto ľudí však preváža balíky.

Ako drvivá väčšina sféry zdieľanej ekonomiky, aj toto sa začína pri mobilnej aplikácii. Prihlásiť sa možno cez Facebook alebo e-mail. Zavezu.cz na svojom webe tvrdí, že prísne kontroluje aj registráciu vodičov, ktorí sú hodnotení užívateľmi.

Zákazník zadá, čo, kedy a kam potrebuje prepraviť. Špecifikujú sa údaje ako rozmery a váha, doplní sa fotografia a navrhne cena. Následne si možno vybrať preferovaného šoféra s autom, ktorý zásielku odvezie.

Na rozdiel od väčšiny doručovateľov, Zavezu.cz si nevyžaduje, aby bola vec zabalená, ak to nie je nutné. Napríklad kufor, ruksak či zabudnuté kľúče baliť netreba. Dôležitý je kód zásielky, ktorý treba poslať adresátovi.

Tak ako v prípade carpoolingu, aj tu sa treba vopred dohodnúť na mieste naloženia a finálneho vyzdvihnutia. Za službu sa platí online, a to cez bránu Braintree, ktorá spadá pod PayPal. Za splnenia určitých podmienok služba ponúka aj poistenie zásielok v spolupráci s poisťovňou Generali.

Prevážanú vec možno online sledovať na mape. Na konečnom mieste už čaká príjemca zásielky, ktorý sa preukáže kódom a zásielku vyzdvihne.

Z ceny, ktorú zákazník zaplatí, dostane šofér 80 percent. Zvyšných 20 percent si vezme služba Zavezu.cz. Ak zásielka smeruje za hranice, treba rátať s príplatkom. Nemožno očakávať, že na prevážaní vecí človek zbohatne, služba Zavezu.cz aj vo promo videu deklaruje, že ide o spôsob, ako si znížiť náklady na cestu.

V zdieľanej ekonomike vidí potenciál aj Európska únia. V minuloročnej správe European Parliamentary Research Service odhaduje potenciál zdieľanej ekonomiky naprieč 28 členskými štátmi v podobe 572 miliárd eur ročne.

S podobnou doručovacou službou prišli už v Nórsku. Nimber sa zo škandinávskych krajín úspešne rozšíril do Veľkej Británie. Tento start-up z roku 2013 rozšíril spôsob prepravy vecí aj na cestovanie vlakom, autobusom či bicyklom.