Podielové fondy vyviazli z 2020 priaznivo. Platí to aj napriek tomu, že reálnej ekonomike sa nedarilo a pandémia priniesla hospodársku krízu. Dôveru investorov posilňovala rýchla reakcia centrálnych bánk a masívne monetárne stimuly.

O podielové fondy bol záujem. „Čisté predaje dosahujú v tomto roku viac ako 330 miliónov eur. Najväčšiu časť z tohto koláča si ukrojili akciové fondy, viac ako 250 miliónov eur, za nimi nasledujú realitné a zmiešané fondy. Z týchto výsledkov je zrejmé, že ani prudké prepady akciových trhov z marca tohto roku, ktoré dosahovali viac ako tridsať percent nezmenili dlhodobý trend na tuzemskom trhu podielových fondov,“ upozorňuje Peter Margetiny z Eurizon Slovakia.

Podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Viac sa zdaní majetok a spotreba, odkazuje minister financií. Zmena čaká aj daň z nehnuteľnosti

Nástup pandémie spôsobil určitý šok, nebol však tak výrazný ako v minulosti. „V rámci prvej marcovej vlny pandémie bol pokles objemu investícií na Slovensku síce prudký, na úrovni desať percent,  ale vôbec nie extrémny ako  v roku 2008,“ povedal Ivan Znášik, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS). „Taktiež výpredaj vo fondoch trval iba päť týždňov od marca do polovice apríla a bol na úrovni 130 miliónov eur. V roku 2009 trval výpredaj sedem mesiacov a bol v celkovom objeme 1,4 miliardy eur,“ porovnáva I. Znášik. Čistá hodnota aktív v podielových a investičných fondoch na Slovensku bol ku koncu decembra minulého roku 10,213 mliardy eur.

Akciové fondy rástli

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa