Vo všetkých týchto krajinách sa ešte širšie nevyužívajú čipové karty, ktoré by znemožnili zneužívanie magnetického prúžku. Práve dlhé nezapojenie USA do bezpečnej čipovej technológie je dôvodom, prečo sa skimming – fyzické kradnutie údajov a následné klonovanie kariet – vôbec ešte oplatí. Aj to sa však mení: do piatich rokov chce mať USA 90 percent všetkých operácií cez čip. Migrácia na novšiu technológiu je však nákladná pre banky i obchodníkov.

Policajti pri razii navštívili 48 domov v Španielsku a v Bulharsku a našli nielen nepravé platobné karty, ale aj zariadenia na čítanie a zaznamenávanie údajov o platobných kartách, skimmery, mikrokamery a zariadenia na manipuláciu s bankomatmi a tiež hotovosť.

Podľa portálu bankinfosecurity.com zo zverejnených informácií nie je jasné, o aký typ skimmingu išlo v prípade aktuálne zadržaných v Bulharsku a v Španielsku. A či využívali takzvané „hĺbkové umiestnenie“, na ktoré tento rok upozorňovali výrobcovia bankomatov. Vtedy je skimmovacie zariadenie umiestnené vnútri čítačky kariet cez kartový slot a klient či banka ho nemajú šancu odhaliť. Pomôžu len časté manuálne kontroly bankomatov vyškolenými ľuďmi.

Počty skimmingových útokov v Európe pritom klesajú a počet incidentov je najnižší od roku 2005. Vlani ich bolo zhruba 3 300, o pätinu menej než v roku 2015, uviedla Európska asociácia pre bezpečné platby (EAST). So skimmingom však majú stále skúsenosti temer všetky krajiny.

Zatkli kartový gang. Na klonovanie zneužíval bankomaty

Skimovacie zariadenie, ktoré je možné celé vložiť do kartového otvoru bankomatu. V červenom krúžku je čip na čítanie magnetického pásika. Zdroj: Krebsonsecurity.com

Asociácia zbiera dáta od 19 európskych krajín a tiež Spojených štátov, Ruska, Kanady a Brazílie. A so skimmovaním kariet sa nerozlúčili v 18 z nich. Aj keď väčšina skimmingových útokov súvisí s bankomatmi, podľa EAST združené krajiny hlásia aj útoky na iné zariadenia.

V štyroch krajinách objavili skimmovacie zariadenia na automatických benzínkach, ktoré nemajú obsluhu a prijímajú len platby kartami. V ďalšej krajine zas našli skimmer na automate na lístky na hromadnú dopravu. Kým budú dáta z magnetických prúžkov kariet využiteľné v USA, budú pre zločincov lákadlom. V tomto ohľade je o niečo bezpečnejšie využitie bezkontaktnej technológie, kde sa zločinec nemá ako dostať k dátam z magnetického pásika.

Bezkontaktné karty sú na Slovensku prakticky štandardom, čo vo svete nie je úplne bežné. Bezkontaktne je možné kupovať aj lístky na MHD, dokonca aj vyberať hotovosť z bankomatov, čo znovu zmenšuje šancu na skopírovanie karty.