Minister argumentoval v návrhu, že nezamestnanosť klesla na 6,5 percenta a „pri súčasnom raste dopytu po pracovnej sile na trhu práce a klesajúcej miere nezamestnanosti sa stráca podporný efekt odpočítateľnej položky ako stimulu pre rast zamestnanosti a neúmerne k tomuto efektu odpočítateľná položka negatívne ovplyvňuje príjmy zdravotných poisťovní".

Poslanec Eduard Heger (OľaNo) povedal, že je to rozhodnutie od zeleného stola. Minister obišiel pozmeňovákom riadne pripomienkové konanie. Upozornil na to, že v najmenej rozvinutých regiónoch nezamestnanosť neklesla a vláda zavádza plošné opatrenie, ktoré sa dotkne aj tých regiónov, kde je nezamestnanosť dva až trikrát vyššia.

Môže sa stať, že práve v týchto regiónoch doplatia na zrušenie odpočítateľnej položky zamestnanci s najnižšími mzdami. Aby zamestnávateľ ušetril, môže začať rušiť pracovné miesta.

„Neviem, či ste si dali vypracovať nejakú dopadovú štúdiu, čo to spôsobí na podnikateľskom prostredí a čo to spôsobí vo verejných financiách,“ povedal v parlamente E. Heger.

Odvodovú odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie zaviedla vláda Roberta Fica od 1. januára 2015 s cieľom znížiť odvodové zaťaženie slabo zarábajúcich zamestnancov. Toto opatrenie vo svojich analýzach chválil aj Inštitút finančnej politiky na ministerstve financií.

Odvodová úľava predstavuje sumu 380 eur a funguje tak, že pri takejto mzde zamestnanec a zamestnávateľ neplatia zdravotné odvody. Odpočítateľná suma klesá dvojnásobne rýchlejšie, ako rastie hrubá mzda zamestnanca nad sumu 380 eur. Pri mzde nad 570 eur je nulová.

Keďže minimálna mzda sa v roku 2016 a 2017 zvyšovala, odpočítateľná položka sa znižovala. Nízkopríjmoví zamestnanci prestávali byť odvodovo zvýhodnení.

Mínus pre zamestnávateľov

Pre zamestnávateľov bude znamenať zrušenie tejto sumy dodatočné náklady vo výške 102,8 milióna eur, pre zdravotné poisťovne to bude takto vysoký príjem.

Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého zrušenie odpočítateľnej položky súvisí s návrhom Richarda Rašiho (Smer-SD) znížiť financovanie zdravotníctva štátom na historicky najnižšiu úroveň (3,71 percenta vymeriavacieho základu). V porovnaní so štandardným financovaním vo výške 4 percentá je to o 120 miliónov eur ročne menej.

Najchudobnejší majú sanovať to, že štát znižuje svoj príspevok zdravotníctvu. „Kompenzujú to tým, že zrušia veľkú časť odpočítateľnej odvodovej položky pre zamestnancov s najnižším príjmom. Koalícia sa to snaží zamaskovať tým, že to ruší len pre časť odvodov, ktorú platí zamestnávateľ. V praxi to však znamená, že sa zvýši cena práce pre najchudobnejších zamestnancov. Nepostihne to priamo ľudí na minimálnej mzde, ale zamestnancov nad ňou, medzi 480 a 570 eur," vysvetlil M. Beblavý. Novovznikajúca strana M. Beblavého SPOLU-občianska demokracia považuje tento postup za prejav politického hyenizmu.