Najväčšie turbulencie na komoditných trhoch minulý týždeň zaznamenali obchodníci pri komoditách, ktoré sú tradične mimo centra záujmu investorov. Smerom nahor sa pohla najmä cena bavlny. Posilnila sa na dvojmesačné maximum. Nasledovala meď a v Spojených štátoch prekvapilo aj bravčové mäso, ktorého cena reagovala na dopyt zo zámoria. Medziročný nárast exportu tejto komodity predstavuje až 16 percent. Cena na úrovni 83,875 centu za libru (0,4536 kg) bola najvyššia od augusta minulého roku. Väčšina komodít však zlacnela, pričom Index Reuters Jefferies CRB za týždeň klesol o jedno percento.

Ropa na hojdačke

Pokles zásob ropy a ropných produktov, hurikány a obmedzenie ťažby v Mexickom zálive spôsobilo minulý týždeň rast ceny čierneho zlata, čo však vydržalo len niekoľko dní. Ceny severomorskej ropy Brent, ktorá sa obchoduje v Londýne, sa na začiatku tohto týždňa oslabili kvôli obavám, že dlhová kríza v eurozóne môže negatívne ovplyvniť ekonomické zotavovanie. Na pokles cien pôsobila aj správa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorá znížila tohtoročný odhad celosvetového dopytu po čiernom zlate. Dôvodom je horšiaci sa ekonomický výhľad.

OPEC vo svojej správe uvádza, že sa dopyt zvýši len o 1,06 milióna barelov denne, čo je o 150-tisíc barelov denne menej, ako očakával v prognóze minulý mesiac. Októbrové dodávky ropy Brent sa obchodovali za 112,25 USD za barel. Dodávky ľahkej americkej ropy naopak vzrástli na 88,19 USD za barel. Cenové nožnice medzi ropou Brent a WTI dosiahli minulý týždeň nové maximum vo výške 27 USD v prospech Brentu.

Rekordné zlato, vyčkávajúce striebro

Zlatu sa minulý týždeň v utorok podarilo pokoriť na Globexe ďalší historický rekord.  Potom sa však cena zosunula, keď švajčiarska centrálna banka oslabila kurz franku voči euru. Decembrový kontrakt zlata zakončil obchodný deň na cene 1 873,30 USD za troyskú uncu, maximum však bolo až na hodnote 1 923,70 USD. Na začiatku tohto týždňa ceny zlata naďalej klesali. Investori zlato predávali a snažili sa tak pokryť straty z akciových trhov, ktoré sa prepadli kvôli obavám z dlhovej krízy v eurozóne. V Londýne sa troyská unca zlata predávala za 1 824 USD, decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli na 1 813,30 USD za uncu.

Nečakaný vývoj okolo franku síce minulý týždeň zlato stiahol nadol, v dlhodobejšom horizonte mu však môže pomôcť. Švajčiarska národná banka tým, že „uzamkla" frank voči euru na maximálnej hodnote 1,2 franku, z trhu odstránila obľúbený a bezpečný prístav. Investorov to bude znovu viesť k nákupom zlata. To by sa tak mohlo podľa analytikov reálne posilniť až na 3 500 až 4 000 dolárov za uncu. Poukazujú na to historické dáta o dlhodobom pomere ceny zlata k svetovým peňažným zásobám.

Podľa odborníkov sa dá očakávať aj rast ceny priemyselnejšieho striebra. Zlato a striebro sú v súčasnosti v cenovom pomere približne 45:1. Pokles produkcie striebra za posledných 60 rokov spôsobený vyčerpaním zásob a uzatváraním baní posunul pomer zásob striebra a zlata na menej než 10:1, čo naznačuje rast ceny striebra.

Zaliata bavlna

Cenu bavlny podporili najmä obavy z poklesu produkcie v USA. Krajina je najvýznamnejším vývozcom tejto komodity, no v súčasnosti má problémy s tropickými búrkami, ktoré zasiahli najmä južné oblasti. Komoditu podporili aj správy o výdatných dažďoch v Pakistane, ktorý je štvrtou najdôležitejšou pestovateľskou oblasťou. Podľa tamojšej vlády zničili monzúnové dažde od začiatku augusta približne 463 miliónov ton úrody. Zásobovanie trhu v nasledujúcich mesiacoch je tak ohrozené.

Cena kakaa na burze ICE Futures klesla minulý týždeň na trojtýždňové minimum, čo je priamym dôsledkom vyšších dodávok kakaových bôbov z Nigérie. Krajina je štvrtým najvýznamnejším pestovateľom tejto plodiny a vďaka priaznivému počasiu mohli tamojší farmári zberať úrodu o mesiac skôr. Decembrový kontrakt kakaa sa obchodoval za 2 954 dolárov za tonu. Denné minimum pritom dosiahlo 2 935 USD, čo bola najnižšia cena od 16. augusta. Od začiatku marca, kedy sa cena vyšplhala až na 32-ročné maximá, už kakao zlacnelo o 22 percent.

Zabetónovaný frank môže nahrať zlatu

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP