Investori na celom svete sa snažia upraviť svoje portfóliá tak, aby čelili tohtoročnému veľkému zvýšeniu úrokových sadzieb zo strany Fedu, Európskej centrálnej banky, Bank of England a ďalších centrálnych bánk. Drvivej väčšine investorov hroziaca recesia skresala investovaný majetok, mnohým aj o desiatky percent. V predposlednom týždni tohto roka americké trhy podčiarkujú svoju celoročnú chabú výkonnosť, keď od decembra benchmarkový index S&P 500 oslabuje o vyše päť percent. Investorská legenda W. Buffett však nemá dôvod na obavy.

Zdá sa, že veštec z Omahy, ako Buffetta Wall Street prezýva, sa bude tento rok smiať ako posledný. Akcie Buffettovej spoločnosti Berkshire Hathaway v roku 2022 vzrástli približne o 5,5 percenta. Index S&P 500 klesol o viac ako 20 percent, zatiaľ čo technologický index Nasdaq po minuloročnom prepálení spadol tento rok o vyše 30 percent.

Trefa do čierneho

Berkshire Hathaway si počas medvedieho trhu v roku 2022 viedla vynikajúco. Hlavnými dôvodmi sú diverzifikácia Buffettových investícií a ich umiestnenie z veľkej časti mimo sektora veľkých technológií, ktorý tento rok „vybuchol“. Ostrieľanému miliardárovi pomohla hotovosť, na ktorej počas roka „sedel“, ale najmä

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa