Obchodníci na Wall Streete majú pred sebou jeden z najrušnejších týždňov za posledné obdobie. V nasledujúcich dňoch zverejní štvrťročné výsledky hospodárenia 138 firiem z indexu S&P 500. Na konci týždňa vyjde aj dlho očakávaná správa o vývoji americkej ekonomiky za posledný kvartál, upozorňuje CNN.

V priebehu týždňa sa objavia aj údaje o nezamestnanosti v Spojených štátoch a Španielsku, či správa o stave trhu s realitami v USA, ktorá naznačí vývoj ekonomiky. Analytici v súčasnosti predpovedajú americkému hospodárstvu medziročný rast na úrovni 1,2 percenta. V prvom štvrťroku ekonomika medziročne vzrástla o 1,9 percenta.

Doterajšie výsledky firiem veľa dôvodov na optimizmus nedávajú. Len 40 percent zo 119 spoločností indexu S&P 500, ktoré doteraz zverejnili výsledky, prekonalo očakávania. Je to najhorší výsledok od roku 2009.

Správu o hospodárení zverejní tento týždeň napríklad spoločnosť Apple, ktorá tradične prekonáva predpovede analytikov a v súčasnosti je podľa trhovej kapitalizácie najhodnotnejšou firmou na svete. Výrobca iPhonu či iPadu ale očakáva spomalenie rastu, keďže zákazníci čakajú s nákupom telefónov na uvedenie nových modelov. Prvé výsledky hospodárenia od vstupu na burzu zverejní aj Facebook, ktorého akcie stratili od májového primárneho úpisu (IPO) štvrtinu hodnoty. Správy o hospodárení tiež odhalí aj Amazon a energetická firma Exxon Mobil.

Aj napriek neistému vývoju ekonomiky si trhy v tomto roku zatiaľ udržali prevažne pozitívnu náladu. Index Dow Jones Industrial Average si od začiatku roku pripísal približne päť percent a technologický index Nasdaq získal 12 percent. S&P 500 sa v tomto roku obchoduje so ziskom osem percent.

Wall Street čaká divoký týždeň

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP